Upamiętnią ofiary Zagłady. Misterium Światła i Ciemności w Lublinie

Lublinianie uczczą pamięć dawnych żydowskich mieszkańców miasta. Przed siedzibą Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” odbędzie się Misterium Światła i Ciemności. 

16 marca uznaje się za początek akcji „Reinhardt” – zagłady ludności żydowskiej na terenie Generalnego Gubernatorstwa.  W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku niemieckie władze okupacyjne rozpoczęły likwidację getta na lubelskim Podzamczu. Tej nocy pierwsza grupa mieszkańców, licząca 1,4 tys. osób, została deportowana do obozu zagłady w Bełżcu. Misterium rozpocznie się od odczytania sporządzonej w 1942 roku listy nazwisk Żydów przebywających w getcie na Majdanie Tatarskim w Lublinie. Następnie w miejscu po dawnej dzielnicy żydowskiej zgasną wszystkie światła poza Latarnią Pamięci.

Dziś odbędzie się symboliczne przekazanie tego światła do miejsca, skąd odjeżdżały transporty z mieszkańcami miasta żydowskiego. Symboliczne światło będzie podawane z rak do rąk przez uczestników misterium do ul. Zimnej – wzdłuż ostatniej drogi, którą prowadzono Żydów.

Zbiórka uczestników przy Grodzkiej 21 o godzinie 18.00.

RyK / opr. WM

Fot. Piotr Michalski / archiwum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.