Polska rozmawia o dostawach gazu i ropy na Ukrainę, Węgry, Słowację oraz do Czech

Premier RP Mateusz Morawiecki otworzył konferencję E23: PL for UA – partnerstwo polsko-ukraińskie w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego przyszłości. Polska chce rozwijać dostawy gazu i ropy spoza Rosji na Ukrainę, Węgry, Słowację oraz do Czech.

– Mamy dzisiaj zaawansowany projekt posadowienia pływającego gazoportu w Zatoce Gdańskiej wraz ze wszystkimi gazociągami potrzebnymi do rozprowadzenia tego gazu po Polsce, a być może i do innych krajów w Europie Środkowej – powiedział premier RP Mateusz Morawiecki.
– Jesteśmy w zaawansowanych rozmowach o gazociągu Stork II do Republiki Czeskiej – wymienił Morawiecki. Mówił także o rozbudowie naftoportu w Gdańsku. – Z tej infrastruktury będą mogli korzystać nasi partnerzy z Ukrainy, Czech, Słowacji, a także Węgier. Już teraz rozbudowujemy krajową sieć przesyłową ropy i gazu, ale planujemy z Czechami budowę Stork II.

– Możemy uniezależnić cały region od ruskiego miru. To dlatego Polska buduje aktywnie nowy ład energetyczny w Europie. Nasze więzi na południu i północy nigdy nie były tak mocne. Łączy nas nie tylko interes, ale dobra energia i umiłowanie wolności. Po wygranej Ukrainy na wojnie otworzą się przed naszym regionem nowe perspektywy – powiedział Morawiecki. – Jesteśmy już dzisiaj zapraszani do wspólnych projektów wydobywczych i poszukiwawczych na Ukrainie. Takie projekty są możliwe. Rozmowy dotyczą także poszukiwania gazu na Ukrainie zachodniej.
– Wkrótce podpisujemy umowę o dostawie technologii do pierwszej elektrowni jądrowej z Westinghouse. To pokazuje kompatybilność polityki energetycznej z Ukrainą oraz spójność planów współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, które jako jedyne okazały się realnym gwarantem bezpieczeństwa w naszym regionie – powiedział Morawiecki w odniesieniu do Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz zaangażowania Amerykanów na Ukrainie.

– Nasz plan to stanie się hubem gazowym w Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział Morawiecki. – Być może taki plan miała RFN w oparciu o gaz z Rosji. On runął jak domek z kart. My mamy ten plan w oparciu o gazociągi oraz plany budowy nowoczesnej energetyki jądrowej w przyszłości. Ten plan może sprawić, że będziemy razem dawcą bezpieczeństwa energetycznego w regionie.

– Chcemy umożliwić transport do krajów regionu, aby uniezależnić je od dostaw gazu z Rosji – powiedział pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger.

Wojciech Jakóbik

Sawicki: PKN Orlen składa wniosek o przejęcie Lotosu. Co zbada Bruksela?

Artykuł Polska rozmawia o dostawach gazu i ropy na Ukrainę, Węgry, Słowację oraz do Czech pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.