„Niewydane Dyplomy”. Wystawa na KUL upamiętnia ukraińskich studentów, którzy zginęli w czasie wojny

Wystawę niewydanych dyplomów ukraińskich studentów, którzy zginęli w czasie wojny będzie można oglądać od środy (15.03) na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Przygotowana przez ukraińsko-kanadyjski związek studentów ekspozycja prezentowana jest na całym świecie. Na KUL studiuje obecnie blisko pół tysiąca osób z Ukrainy.

„Niewydane Dyplomy” to tytuł światowej wystawy przedstawiającej historie 36 ukraińskich studentów, którzy nie ukończyli studiów, ponieważ ich życie odebrała rosyjska agresja. Katolicki Uniwersytet Lubelski jako pierwsza uczelnia w Lublinie zaprezentuje tę ekspozycję.

CZYTAJ: Biały Dom: popieramy decyzję Polski w sprawie przekazania Ukrainie samolotów MiG-29

„Były to młode osoby, które miały przed sobą całe życie, marzenia. Serce porusza zdjęcie każdej z nich. To roześmiana dziewczyna w towarzystwie dwójki dzieci, chłopak w mundurze, który chciał walczyć o wolność, utalentowana muzycznie Anna, którą 9 marca 2022 roku w pobliżu Czernichowa na pomoście zabili Rosjanie. Wojna odebrała im wolność, a śmierć zakończyła wszystko” – podkreśliła zastępca rzecznika prasowego KUL Monika Stojowska.

Wśród przedstawionych ofiar jest także m.in. studiująca farmację 20-letnia Yevheniia, która zginęła w wyniku rosyjskiego nalotu w Mariupolu, 22-letni student dziennikarstwa Oleksandr, który był kierowcą batalionu patrolowego na linii frontu i zginął w trakcie zadania taktycznego w obronie Mariupola. Z kolei 18-letniego Valentyna, studenta turystyki w Czernihowie zastrzelili rosyjscy żołnierze z pojazdu opancerzonego.

Ekspozycja była prezentowana już w ponad 45 uczelniach wyższych na całym świecie m.in. w Japonii, Australii i Kanadzie, Danii, Irlandii, Norwegii, USA, czy Indiach. Inicjatorem projektu jest Ukraińsko-Kanadyjski Związek Studentów. Jak wyjaśniono, dyplomy zawierają fotografie i osobiste historie studentów oraz QR-kody prowadzące do strony internetowej projektu. Głównym celem inicjatywy jest uczczenie pamięci tych studentów, którzy oddali życie za ojczyznę.

CZYTAJ: Amerykański bezzałogowy statek zwiadowczy strącony przez rosyjski Su-27

„Gdy znalazłem informację o projekcie w Internecie zrozumiałem, że nie do końca doceniam to, że mam możliwość studiowania i jak bardzo powinienem być za to wdzięczny. W odruchu serca podjąłem decyzję, że chcę tę wystawę sprowadzić na KUL. Tak też zrobiłem” – zaznaczył Mykhailo Dziubii, pochodzący z Ukrainy student KUL, inicjator przedsięwzięcia.

Jak przekazała zastępca rzecznika KUL, aktualnie na uczelni studiuje 485 osób z Ukrainy. „Od początku konfliktu zbrojnego, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II wspierał ogarniętą wojną Ukrainę. Wystawa +Niewydane Dyplomy+ jest kolejnym wyrazem naszej solidarności z państwem, w którym wciąż trwają działania wojenne” – zauważyła Stojowska.

Ekspozycja będzie dostępna do obejrzenia od 15 do 22 marca w atrium Collegium Norwidianum KUL. Następnie dostępna będzie od 22 marca do 13 kwietnia w Collegium Jana Pawła II KUL.

CZYTAJ: Rektor KUL: Potwierdzenie zabójstwa ks. Blachnickiego to ważny fakt dla procesu beatyfikacji

PAP / RL / opr. WM

Fot. materiał organizatora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.