Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Liczne ofiary i poważne zniszczenia [ZDJĘCIA]

Co najmniej 25 osób zginęło w rezultacie trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8, ktore nawiedziło w poniedziałek (06.02) nad ranem południowo wschodnią Turcję i północną Syrię. Setki domów zostało uszkodzonych lub zniszczonych. Trwa akcja ratunkowa.

15 ofiar śmiertelnych stwierdzono w prowincji Osmanija na południu kraju i Sanliurfa na południowym wschodzie – poinformowali gubernatorzy tych prowincji. Kolejne 10 osób zginęło – według lokalnych władz – w prowincji Urfa. Ofiary zginęły pod gruzami zawalonych domów.

Wiele domów zawaliło się też w prowincjach Malatija i Dijarbakir – podała telewizja HaberTurk. Według Amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS) epicentrum wstrząsów, które nastąpiły o godz. 4.17 czasu lokalnego (2.17 w Polsce) znajdowało się na głębokości 18 km w odległości ok. 30 km od miasta Gazientep liczącego ponad 1 mln mieszkańców i będącego stolicą prowincji. 

Natomiast Turecka Agencja ds. Sytuacji Kryzysowych AFAD oceniła siłę wstrząsów na 7,4. Epicentrum miało znajdować się koło miasta Pazarcik w prowincji Kahramanmaras. Nieco później nastąpiła seria wstrząsów wtórnych, z którch najsilniejszy miał magnitudę 6,7.

Władze zaapelowały do ludności o czasowe wstrzymanie się od używania telefonów komórkowych w celu ułatwienia pracy ratownikom przeszukującym gruzowiska. 

CZYTAJ TAKŻE:  Tragiczny pożar domu. Nie żyje mężczyzna

Kataklizm nawiedził także Syrię. Syryjska Obrona Cywilna informuje o „katastrofalnej” sytuacji w północno zachodnich rejonach kraju. Liczne budynki zawaliły się a pod gruzami są ludzie. Wezwano ludność do opuszczenia domów i gromadzenia się na otwartej przestrzeni. Domy zawaliły się m. in. w miastach Aleppo i Hama. Wstrząsy odczuwalne były też w stołecznym Damaszku, ludzie wybiegali tam w panice na ulice.

W Libanie trzęsienie trwało ok. 40 sekund. Mieszkańcy opuszczali swoje domy chroniąc się na ulicy lub wyjeżdżając samochodami za miasto.

Sytuację pogarszają dodatkowo śnieżyce, które występują obecnie w prawie wszystkich krajach Bliskiego Wschodu i dotkliwe zimno.

CZYTAJ TAKŻE: Tragiczny wypadek na ul. Jana Pawła. Są wstępne wyniki sekcji zwłok trojga nastolatków

PAP / RL / opr. KS

Fot.  PAP/EPA/REFIK TEKIN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.