Leczenie osteochondrozy kręgosłupa

Osteochondroza to choroba objawiająca się zaburzonym procesem wzrostu chrząstki i kości. Głównym objawem klinicznym jest ból związany ze sztywnością stawów. Choroba prowadzi do obniżenia jakości życia, dlatego nie należy odkładać leczenia. W celu przyspieszenia leczenia i ułatwienia procesu rehabilitacji można zastosować specjalne aparaty. Na stronie internetowej nuga.pl można zapoznać się z cennikiem Nuga Best.

Objawy osteochondrozy

Osteochondroza objawia się martwicą chrzęstno-kostną. Występuje w wyniku upośledzonego przepływu krwi. Czynnikami przyczyniającymi się do rozwoju patologii są:

urazy związane z uprawianiem sportu lub zwiększoną aktywnością fizyczną;
intensywny wzrost w okresie młodzieńczym;
predyspozycje genetyczne;
zaburzenia endokrynologiczne.

Dane czynniki często ze sobą współdziałają. Na przykład osteochondroza jest bardzo powszechna u młodych sportowców.

Typowe dolegliwości, które pojawiają się przy osteochondrozie to ból, obrzęk i uczucie mrowienia. Ból, który może mieć różne natężenie, zwykle nasila się przy wysiłku i ustępuje w czasie odpoczynku. Objawy nie zawsze świadczą o tej chorobie kości i chrząstek, ale mogą przypominać objawy zwykłego urazu.

W rzeczywistości osteochondroza postępuje bardzo powoli: gdy się pojawia, ból jest mało intensywny i przerywany. Pogorszenie stanu trwa miesiącami, a w niektórych przypadkach nawet latami. W tym okresie fragmenty kości i chrząstki stają się wolnymi ciałami w obrębie stawu. Ból staje się więc bardziej intensywny i stały. Blokada stawu znacznie ogranicza zakres ruchu w stawie.

Osteochondroza: diagnostyka i leczenie

Jak w przypadku wszystkich chorób, ważna jest wczesna diagnoza. Dzięki temu możliwe jest zatrzymanie rozwoju zmian kostnych. Badanie ruchomości stawów jest pierwszym możliwym badaniem diagnostycznym. Podejrzenie pojawia się, gdy kąt wyprostu stawu jest mniejszy niż normalnie.

Podstawowym badaniem, które pokazuje stopień zaawansowania osteochondrozy, jest rezonans magnetyczny. Pokazuje rozległość zmiany, dzięki czemu umożliwia zaplanowanie skutecznej terapii.

W leczeniu osteochondrozy stosuje się techniki zachowawcze, chirurgiczne i farmakologiczne. Leczenie zachowawcze ma większe szanse powodzenia we wczesnych stadiach. Może polegać na:

odpoczynku od aktywności fizycznej i zawodowej przez 6-8 tygodni;
fizjoterapii;
unieruchomieniu gipsowym.

Urządzenia Nuga Best mogą również pomóc w przyspieszeniu procesu rehabilitacji. Są to urządzenia nowej generacji, które ułatwiają leczenie schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego i wspomagają ogólny stan zdrowia. Aby zapoznać się z gamą produktów i cenami, warto odwiedzić jeden z salonów Nuga Best w Polsce.

Terapia farmakologiczna jest pomocna w łagodzeniu odczuwania bólu i opiera się na stosowaniu leków przeciwbólowych i niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Zabiegi chirurgiczne stosuje się, gdy leczenie zachowawcze nie daje zadowalających rezultatów. Jednak dzięki odpowiednio wczesnemu leczeniu i zastosowaniu urządzeń Nuga Best prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań i konieczności interwencji chirurgicznej jest zminimalizowane.

Artykuł Leczenie osteochondrozy kręgosłupa pochodzi z serwisu NYSA INFO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.