Dziś Konferencja Warszawska na rzecz Ukrainy. Czego będzie dotyczyć?

Pomoc dla uchodźców wojennych i wsparcie ukraińskiej infrastruktury krytycznej to główne tematy pierwszego spotkania międzynarodowej Konferencji Warszawskiej, które odbywa się dziś w stolicy. Ma ona stać się stałą roboczą konferencją wsparcia dla Ukrainy.

 

​​Swój udział w poniedziałkowym (6 lutego) spotkaniu potwierdzili przedstawiciele świata polityki, akademii, eksperci, urzędnicy i działacze organizacji pozarządowych, przekazała Kancelaria Premiera nie podając szczegółów. Zapowiedziane są natomiast m.in. wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego i szefa jego kancelarii Marka Kuchcińskiego.

W Ukrainie od prawie roku trwa wojna, która przynosi ogromne straty w kraju bezpodstawnie zaatakowanym  przez Rosję.

Wojna w Ukrainie / Pierwsze Leopardy 2 już w drodze do Ukrainy [AKTUALIZACJA]

Amerykański prezydent odwiedzi nasz kraj pod koniec tego miesiąca.

Pomoc dla tych, którzy uciekli przed wojną

Uczestnicy konferencji mają zająć się przede wszystkim przygotowaniem wsparcia dla tych Ukraińców, którzy musieli porzucić swoje domy. Pomoc miałaby trafiać  zarówno do tych, którzy pozostali w kraju, jak i do tych, którzy znaleźli się za granicą

Drugą dziedziną, na której mają się skupić panele i dyskusje w Warszawie, jest energetyka. “Planujemy zorganizować osobny panel na temat bieżącej pomocy energetycznej dla Ukrainy w odpowiedzi na rosyjskie ataki rakietowe”, zapowiada KPRM.

Pierwszą międzynarodową konferencję z cyklu pod nazwą “Konferencja Warszawska. Stała robocza konferencja przeglądowa wsparcia Ukrainy” organizuje Kancelaria Premiera we współpracy z MSZ, MSWiA, ministerstwem klimatu i środowiska, a także ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

“Głównym celem konferencji jest stały przegląd działań wspierających walczącą Ukrainę w różnych dziedzinach. Chcielibyśmy, aby to wydarzenie stało się forum skupiającym decydentów politycznych, urzędników państwowych, naukowców i ekspertów w celu dokonywania regularnych przeglądów potrzeb i postępów w udzielaniu pomocy Ukrainie przez społeczność międzynarodową”, wyjaśniają organizatorzy.

Zapowiadają przy tym, że każde kolejne spotkanie tego gremium będzie poświęcone jednemu lub dwóm konkretnym tematom związanym z różnymi obszarami wsparcia.

“Naszym zamiarem jest uczynienie Konferencji Warszawskiej stałym elementem politycznego kalendarza”, deklaruje KPRM w wydanej wczoraj zapowiedzi wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.