Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: wojska rosyjskie podejmują działania ofensywne na wschodzie

Wojska rosyjskie podejmują działania ofensywne na pięciu kierunkach na wschodzie Ukrainy – powiadomił w niedzielę wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W Tokmaku, w obwodzie zaporoskim, okupanci wysiedlają mieszkańców; do domów wprowadzają się kolaboranci.

CZYTAJ: Minister obrony Ukrainy: w lutym może dojść do rosyjskiej ofensywy

„Główne wysiłki przeciwnik koncentruje na działaniach ofensywnych na kierunkach kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i nowopawłowskim” – poinformował sztab w komunikacie zamieszczonym na Facebooku.

W ciągu doby wojska rosyjskie przeprowadziły cztery ataki rakietowe, w tym dwa na infrastrukturę cywilną w Charkowie. W komunikacie odnotowano, że Rosjanie przeprowadzili ponad 40 ostrzałów z wyrzutni wieloprowadnicowych, a celem były m.in. obiekty cywilne w Chersoniu. Są zabici i ranni.

Maria Samczuk/ Infografika PAP

Wojska rosyjskie utrzymują obecność przy północnych granicach Ukrainy, w tym na terytorium Białorusi. Strona ukraińska nie zaobserwowała tam jednak zgrupowań uderzeniowych.

Rosjanie kontynuowali ostrzały wzdłuż linii frontu, a także ostrzeliwali północne obwody graniczące z Rosją – sumski i czernihowski.

Lotnictwo ukraińskie w ciągu doby przeprowadziło dziewięć ataków na miejsca koncentracji rosyjskich wojsk, a siły rakietowe i artyleria poraziły dwa rejony skupienia wojsk oraz magazyn amunicji.

Według danych sztabu w okupowanym Tokmaku Rosjanie przymusowo wysiedlają cywilów z ich domów i mieszkań, by wprowadzali się tam miejscowi kolaboranci, w tym pracujący w strukturach „ochrony porządku”. Właściciele mają opuścić mieszkania i trafiają „na ulicę”.

CZYTAJ: Pięć osób rannych w wyniku ataku rakietowego na centrum Charkowa

RL/ PAP/ opr. DySzcz

Fot. Generalny Sztab Sił Zbrojnych Ukrainy/ FB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.