Abramsy i Leopardy mają trafić na Ukrainę, a ta rozmawia o F-16

Kilka mediów zachodnich potwierdza informacje o tym, że 25 stycznia USA i Niemcy ogłoszą decyzję o wysłaniu na Ukrainę czołgów Abrams oraz Leopard. Tymczasem ukraiński minister spraw zagranicznych spekuluje o dostawie samolotów F-16 z Unii Europejskiej.

Agencja Reuters a razem z nią inne źródła zachodnie informują, że prezydent USA Joe Biden ma ogłosić 25 stycznia decyzję o wysłaniu pomocy wojskowej w postaci czołgów Abrams na Ukrainę. Według Politico może ich być do 30 sztuk. Źródła tego portalu przekonują, Pentagon dał się przekonać po tym, jak Niemcy obiecały wysłać własne Leopardy i zgodzić się na eksport takich urządzeń z krajów NATO, jak Polska. Der Spiegel podaje, że Niemcy mają ogłosić dostawę pierwszych 10 Leopardów 25 stycznia.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba cytowany przez rosyjskiego Kommiersanta opublikował na Facebooku zanonimizowaną rozmowę z „kolegą europejskim”. – Teraz F-16 – miał zapytać Kułeba. – Biorę się za to, przyjacielu – miał odpisać jego rozmówca. Wcześniej holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra powiedział, że jest możliwość wysłania F-16 na Ukrainę, a jego kraj może je zapewnić w razie zgłoszenia takiego zapotrzebowania.

Reuters/Politico/Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Marszałkowski: Szczyt w Ramstein nie był porażką Zachodu (ANALIZA)

Artykuł Abramsy i Leopardy mają trafić na Ukrainę, a ta rozmawia o F-16 pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.