Abramsy, Challengery i Leopardy mogą zrobić różnicę. Szef NATO komentuje pancerny sojusz Zachodu

Dostarczenie Ukraińcom amerykańskich czołgów Abrams, brytyjskich Challengerów i niemieckich Leopardów będzie miało duże znaczenie dla skuteczności obrony przed rosyjską agresją – zauważył w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

„Z zadowoleniem przyjmuję przywództwo prezydenta Joe Bidena i USA w dostarczaniu czołgów Abrams dla Ukrainy. Sojusznicy z NATO są zjednoczeni w poparciu dla broniącej się Ukrainy. Wraz z brytyjskimi (czołgami) Challenger i niemieckimi Leopardami 2 może to stanowić o znaczącej różnicy w obronie przed Rosją” – napisał Stoltenberg na Twitterze.

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział w środę przekazanie Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams.

Wcześniej tego samego dnia rzecznik rządu RFN Steffen Hebestreit poinformował o analogicznej decyzji Berlina. W pierwszej fazie Niemcy chcą wesprzeć Ukrainę 14 czołgami Leopard 2. Jak dodał Habestreit, celem RFN jest szybkie skompletowanie dwóch batalionów z czołgami Leopard 2, co oznaczałoby prawie 90 maszyn.

PAP

Artykuł Abramsy, Challengery i Leopardy mogą zrobić różnicę. Szef NATO komentuje pancerny sojusz Zachodu pochodzi z serwisu PCH24.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.