KE wesprze Białoruś. Chodzi o 25 mln euro

Nowy program pomocowy, którego celem jest  wspieranie „demokratycznych aspiracji Białorusi”, ma ułatwić Białorusinom dostęp do edukacji oraz dotować aktywistów działających na rzecz praw człowieka.

 

„Naród białoruski może nadal liczyć na niesłabnące wsparcie Unii Europejskiej w walce o budowanie demokratycznej przyszłości” – zaznaczył komisarz UE ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Oliver Varhelyi.

Siergiej Szojgu z wizytą w Mińsku. „Białoruś zrobi wszystko co powinna”

W sobotę do Mińska przyleciał minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, który najpierw spotkał się ze swoim białoruskim odpowiednikiem, a następnie z Aleksandrem Łukaszenką, podaje Polska Agencja Prasowa. 

25 mln m.in. na dostęp do edukacji

Po sfałszowanych wyborach na Białorusi Rada Europejska przyjęła konkluzje, w których podkreślono, że wybory prezydenckie z 2020 r. nie były „ani wolne, ani uczciwe”.

Bruksela zapowiedziała wówczas ograniczenie współpracy z władzami białoruskim oraz zwiększenie wsparcia dla białoruskiego narodu i społeczeństwa obywatelskiego, obejmującego również pomoc finansową.

Od czasu wyborów z 2020 r. białoruski przywódca Alaksandr Łukaszenka jest izolowany na scenie politycznej. Zachodni liderzy wielokrotnie spotkali się za to z liderką  opozycji Swiatłaną Cichanouską, wyrażając tym samym poparcie dla demokratycznych aspiracji tego kraju.

Tego typu przemianom ma służyć nowy unijny program EU4Belarus, w ramach którego KE  przekaże Białorusi 25 mln euro. Środki mają trafić do działaczy społeczeństwa obywatelskiego, którzy zabiegają o przemiany demokratyczne i prawa człowieka, oraz do studentów i osób pracujących zawodowo.

W tym drugim przypadku chodzi o ułatwienie dostępu do „nowoczesnej, wysokiej jakości edukacji” oraz innych form nauki i szkolenia, w tym poprzez programy stypendialne oraz ułatwianie kontaktów między specjalistami i organizacjami z Białorusi i UE.

Jak podkreślono, dzięki dotychczasowemu wsparciu stypendia otrzymuje obecnie 520 studentów z Białorusi, a prawie 800 osób bierze udział w szkoleniach internetowych. „Dzięki tej nowej pomocy zostanie sfinansowanych kolejnych 450 stypendiów, 500 wymian zawodowych i zapewnione zostaną dodatkowe możliwości edukacyjne” – wskazano.

Rosyjscy żołnierze stacjonujący na Białorusi pojadą na front

Sztab generalny ukraińskiej armii poinformował, że Rosjanie planują uzupełnić swoje wojska na froncie żołnierzami przemieszczonymi z terytorium Białorusi. 

Łącznie już 100 mln euro

KE przypomniała, że od czasu sfałszowanych wyborów w sierpniu 2020 r. UE wsparła naród białoruski kwotą ponad 100 mln euro. Środki przekazano na pomoc dla ofiar represji, wspierano też niezależne media, małe przedsiębiorstwa oraz instytucje zajmujące się kulturą.

Od października 2020 r., w związku ze sfałszowanymi wyborami, Unia stopniowo nakładała na Białoruś kolejne sankcje, które obejmują obecnie 195 osób i 35 podmiotów. Są to między innymi kluczowi członkowie kierownictwa politycznego i rządu, wysocy rangą urzędnicy wymiaru sprawiedliwości i kilka ważnych podmiotów gospodarczych.

Kolejne sankcje nałożono w związku z zaangażowaniem tego kraju w rosyjską inwazję wojskową na Ukrainę.

Jeszcze przed wybuchem wojny i wsparciem Putina przez Łukaszenkę na linii UE-Białoruś pojawił się inny poważny kryzys – latem zeszłego roku białoruskie władze zaczęły bowiem organizować loty i podróże ułatwiające tranzyt migrantów do UE. Początkowo problem dotyczył gównie Litwy, jednak jesienią sytuacja zaostrzyła się również na polskiej granicy.

W przeciwieństwie do kryzysu migracyjnego z 2015 oraz 2016 r., który Polska i Unia chciały rozwiązywać w zupełnie inny sposób, tym razem zarówno Bruksela, jak i Warszawa przedstawiały takie samo stanowisko, potępiając operację zaaranżowaną przez Mińsk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.