Chiny przestają upamiętniać zmarłego przywódcę Jiang Zemina | Chiny

Zabrzmią syreny Chiny Gdy kraj zatrzymał się we wtorek, aby zorganizować nabożeństwo żałobne dla byłego przywódcy Jiang Zemina, który zmarł w zeszłym tygodniu w wieku 96 lat.

Państwowy nadawca CCTV poinformował, że publiczne nabożeństwo żałobne odbędzie się o godzinie 10:00 czasu lokalnego w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie i będzie transmitowane na żywo. CCTV dodała: „Wszystkie regiony i departamenty muszą zorganizować większość członków partii, kadr i mas, aby słuchały i obserwowały”.

Flagi będą powiewać w całym kraju, a także na chińskich budynkach rządowych za granicą.

W całym kraju nastąpi trzyminutowa cisza, gdy zawyją syreny.

Jiang nadzorował transformacyjną erę od późnych lat 80. do nowego tysiąclecia, obejmując władzę w następstwie kampanii na placu Tiananmen w 1989 r. i prowadząc Chiny w kierunku ich wyłonienia się jako potęgi na światowej scenie.

Według państwowych mediów zmarł w Szanghaju w środę w zeszłym tygodniu na białaczkę i niewydolność wielonarządową po niepowodzeniu leczenia.

Xi Jinping i inni przywódcy Komunistycznej Partii Chin złożyli ostatnie wyrazy szacunku Jiang Zeminowi w Szpitalu Ogólnym Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w Pekinie w poniedziałek. Zdjęcie: Xinhua/REX/Shutterstock

Jego ciało zostało poddane kremacji w poniedziałek w Pekinie podczas ceremonii, w której uczestniczył prezydent Xi Jinping i inni czołowi przywódcy, w tym jego poprzednik Hu Jintao, podała chińska państwowa agencja informacyjna Xinhua.

Było to pierwsze publiczne wystąpienie Hu od 22 października, kiedy pojawił się niespodziewanie Odprowadzono ich od sceny Podczas ceremonii zamknięcia Krajowego Zjazdu Partii Komunistycznej.

Nie podano oficjalnego wyjaśnienia, a spekulacje na temat incydentu wahały się od kryzysu zdrowotnego po zapobieżenie próbie protestu przeciwko Xi przez 79-letniego byłego przywódcę.

Prezydent Chin Xi Jinping (po lewej) rozmawia z Jiang Zeminem w 2017 roku. Zdjęcie: Andy Wong/Associated Press

Po ceremonii w szpitalu wojskowym ciało Jianga zostało wysłane do kremacji na cmentarzu Babushan, gdzie pochowanych jest wielu starszych dowódców.

Giełdy w Szanghaju i Shenzhen zawieszą handel na czas ciszy we wtorek, podobnie jak chińska giełda złota i srebra w Hongkongu.

Giełda w Hongkongu zawiesi wyświetlanie danych na zewnętrznych monitorach w swoich biurach na trzy minuty, podczas gdy kadra kierownicza wyższego szczebla zachowa milczenie.

Rozrywka publiczna również zostanie zawieszona we wtorek, a niektóre gry online, takie jak popularna League of Legends, ogłosi jednodniową przerwę.

Żałobnicy składają w poniedziałek bukiety kwiatów przed starym domem byłego chińskiego przywódcy Jiang Zemina w Yangzhou we wschodniej prowincji Jiangsu we wschodnich Chinach. Zdjęcie: Hector Retamal/AFP/Getty Images

W Pekinie spodziewana jest silna obecność sił bezpieczeństwa, po tym jak w zeszłym tygodniu protesty przeciwko blokadzie Covid stały się najbardziej rozpowszechnionymi demonstracjami publicznymi w Chinach od czasu wieców wzywających do reform politycznych w 1989 roku.

Rola Jianga w stłumieniu protestów z 1989 roku i rozprawieniu się z innymi działaniami politycznymi, a także rozkwit korupcji i nierówności podczas jego kadencji oznacza, że ​​pozostawił po sobie mieszaną spuściznę.

Ale państwowe media okrzyknęły Jianga wielkim komunistycznym rewolucjonistą, podkreślając jego rolę w stłumieniu „poważnych niepokojów politycznych”. „Jiang Zemin był wybitnym przywódcą o wysokim statusie”, czytamy w biografii Xinhua „The Great and Glorious Life of Jiang Zemin”.

„W swojej ponad 70-letniej karierze rewolucyjnej niezachwianie trzymał się komunistycznych ideałów, był całkowicie lojalny wobec partii i ludu oraz zdecydowanie opowiadał się za sprawą partii i ludu”.

W czwartek nagranie z telewizji przemysłowej pokazało, że ciało Jianga było transportowane do Pekinu, gdzie zostało powitane na lotnisku przez Xi i innych wyższych przywódców.

Nosząc dopasowane czarne opaski z białym kwiatem przypiętym do ich kurtek, Xi i jego koledzy ukłonili się zgodnie, gdy Jiang był opuszczany z samolotu, a jego okulary w grubych oprawkach były wyraźnie widoczne przez szklaną trumnę.

Po przejściu na emeryturę Jiang stał się tematem efektownych memów wśród chińskich fanów milenialsów i pokolenia Z, którzy nazywali siebie „czcicielami żab” w niewoli jego żabiego wyglądu i wybryków.

Ponad pół miliona komentatorów zgromadziło się pod postem CCTV, aby ogłosić jego śmierć na podobnej do Twittera platformie mediów społecznościowych Weibo w ciągu godziny, a wielu nazywało go „dziadkiem Jiangiem”.

Po ogłoszeniu tego ogłoszenia strony internetowe mediów państwowych i firm państwowych stały się czarno-białe, podobnie jak aplikacje takie jak Alipay, Taobao, a nawet McDonald’s China.

Z Agence France-Presse i Associated Press

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.