Rzut oka na wojnę rosyjsko-ukraińską: co wiemy w 275. dniu inwazji | wiadomości ze świata

Rosja ryzykowała spowodowanie „katastrofy nuklearnej i radioaktywnej”, inscenizując ataki, w których wszystkie ukraińskie elektrownie jądrowe zostały odłączone od sieci energetycznej. Po raz pierwszy od 40 lat Powiedział szef ukraińskiej energetyki jądrowej. Ukraińscy urzędnicy poinformowali w środę, że trzy elektrownie jądrowe na terytorium kontrolowanym przez siły ukraińskie zostały zamknięte po ostatniej fali ataków Rosyjskie ataki rakietowe w sprawie ukraińskich przedsiębiorstw energetycznych.

Ukraina Spodziewaj się trzech elektrowni jądrowych Będzie działać ponownie do czwartku wieczorem, — powiedział niemiecki minister energetyki Gałuszenko.

W czasie wojny na Ukrainie zaginęło ponad 15 tys. powiedział urzędnik w kijowskim biurze Międzynarodowej Komisji ds. Osób Zaginionych z siedzibą w Hadze. Dyrektor programu ICMP Europe, Matthew Holliday, powiedział, że nie jest jasne, ile osób zostało przymusowo wywiezionych, zatrzymanych w Rosji, żywych i oddzielonych od członków rodziny lub zmarłych i pochowanych w prowizorycznych grobach.

rządy Unii Europejskiej pozostał podzielony O maksymalnym poziomie cen rosyjskiej ropy Aby ograniczyć zdolność Moskwy do płacenia ceny za wojnę w Ukraina Bez wywoływania szoku w globalnej podaży ropy, z dalszymi rozmowami spodziewanymi w piątek. Mówi się, że sześć z 27 krajów UE sprzeciwia się pułapowi cenowemu zaproponowanemu przez Grupę Siedmiu głównych krajów uprzemysłowionych, który wejdzie w życie 5 grudnia.

Ministrowie spraw zagranicznych G7 będą dyskutować o tym, jak zwiększyć wsparcie Ukrainy w zapewnieniu dostaw energii podczas spotkania w Bukareszcie w przyszłym tygodniu, — powiedziała minister spraw zagranicznych Niemiec Analina Berbock.

Unia Europejska posuwa się naprzód z dziewiątym pakietem sankcji wobec Rosji w odpowiedzi na atak Moskwy na Ukrainę, powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas wizyty w Finlandii. Powiedziała, że ​​Unia Europejska to zrobiUderzenie w Rosję boli, ponieważ wyostrza jej zdolność do prowadzenia wojny z Ukrainą”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że nowa strategia Rosji polegająca na zniszczeniu ukraińskiej infrastruktury nie osłabi determinacji kraju do wyzwolenia wszystkich okupowanych terytoriów.opisując konflikt w wywiadzie dla Financial Times jako „wojnę siły i odporności” oraz odpierając obawy Zachodu przed eskalacją.

„Razem przetrwaliśmy dziewięć miesięcy totalnej wojny, a Rosja nie znalazła sposobu, by nas złamać i nie znajdzie” – powiedział Zełenski w swoim przemówieniu w czwartkowy wieczór.. Zełenski oskarżył również Rosję o zbombardowanie miasta Chersoń na południu Ukrainy, które porzuciła na początku tego miesiąca. Lokalne władze poinformowały, że w czwartkowym rosyjskim ataku zginęło 7 osób, a 21 zostało rannych.

— powiedział premier Węgier Viktor Orban Że parlament jego kraju ratyfikuje członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO na początku przyszłego roku. Węgry i Turcja są jedynymi członkami sojuszu, którzy nie zadeklarowali jeszcze akcesji.

Węgry przekażą Ukrainie 187 mln euro (195 mln dolarów) pomocy finansowej Jako wkład w planowany pakiet wsparcia UE o wartości do 18 miliardów euro w 2023 r., zgodnie z dekretem rządowym.

Brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly powiedział, że Wielka Brytania zobowiąże się do przekazania milionów funtów na dalsze wsparcie dla Kijowa. Aby zapewnić krajowi praktyczną pomoc, której potrzebuje w okresie zimowym, podczas wizyty na Ukrainie. Podczas podróży ma się spotkać z Zełenskim i ministrem spraw zagranicznych Dmytro Kulebą.

Rosja i Ukraina przeprowadziły ostatnią operację z serii wymiany jeńców wojennych, podczas której obie strony przekazały ponad 50 osóbUrzędnicy w Kijowie i Moskwie potwierdzili

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko wywołał oburzenie na Ukrainie, gdy zasugerował, że za zakończenie wojny odpowiada Ukraina.A jeśli się nie „zatrzyma”, skończy się to „całkowitym zniszczeniem” kraju. Powiedział, że podobnie jak w stosunkach z Niemcami po II wojnie światowej, po zakończeniu wojny na Ukrainie „wszystko nadrobimy”.

bitwy lądowe Gniew trwa na wschodzie Ukrainai Rosja prowadzi ofensywę wzdłuż linii frontu na zachód od miasta Donieck, która jest utrzymywana przez jej pełnomocników od 2014 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.