Minister Moskwa: w 2023 r. taryfy na gaz dla gospodarstw domowych zamrożone na poziomie z tego roku

– W najbliższych godzinach rząd przyjmie projekt ustawy gazowej. Podstawowe założenie to zamrożenie taryfy gazowej dla gospodarstw domowych na poziomie z tego roku; jedyną zmianą będzie powrót od 1 stycznia 2023 do poprzedniej stawki VAT na gaz – powiedziała w piątek (25.11) minister klimatu Anna Moskwa.

Podczas konferencji prasowej Moskwa oświadczyła, że projekt ws. ustawy gazowej jest obecnie konsultowany przez rząd, a w najbliższych godzinach zostanie przyjęty.

CZYTAJ: Artur Soboń: Mechanizmy zamrożenia cen gazu będą analogiczne jak w przypadku zamrożenia cen prądu

– Podstawowe założenie to zamrożenie taryfy gazowej dla gospodarstw domowych na poziomie z tego roku – poinformowała minister klimatu.

CZYTAJ: Premier: prawdopodobnie zdecydujemy się na kryterium dochodowe przy zamrożeniu cen gazu

Dodała, że jedyną zmianą w stosunku do tegorocznych rachunków na gaz będzie przywrócenie stawki VAT. Obecnie, w ramach tarczy antyinflacyjnej, VAT na gaz wynosi 0 proc.

Wprowadzamy dodatek gazowy dla najuboższych

– Zasada zamrożonej taryfy na gaz będzie obowiązywała dla wszystkich bez względu na próg dochodowy; dodatkowo dla najuboższych będzie dodatek gazowy – poinformowała Anna Moskwa.

Minister klimatu i środowiska wskazała podczas konferencji prasowej w Gminie Pniewy na Mazowszu, że „poza wszystkimi dodatkami, które już wypłaciliśmy, dodatkowo dla najuboższych wprowadzamy dodatek gazowy”.

– Z jednej strony mrozimy taryfę, z drugiej strony będziemy dla tych z progiem dochodowym analogicznym do dodatku osłonowego, czyli 2,1 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego, 1,5 tys. zł w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego zwracać równowartość VAT-u na podstawie faktury, którą osoba, gospodarstwo domowe otrzyma – powiedziała Anna Moskwa.

Minister dodała, że będzie można się zwrócić do urzędu o zwrot równowartości VAT-u z każdego rachunku, „oczywiście z zastrzeżeniem zachowania progu dochodowego”.

Zaznaczyła jednak, że „zasada zamrożonej taryfy będzie obowiązywała dla wszystkich bez względu na próg dochodowy”. 

Koszt ustawy gazowej na 2023 r. to ok. 30 mld zł

– Koszt ustawy gazowej na 2023 r. dla budżetu państwa wyniesie około 30 mld zł – poinformowała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że około 300 tys. gospodarstw domowych, ogrzewających się gazem, będzie uprawnionych do skorzystania ze wsparcia rządu.

– Całość ustawy to będzie około 30 mld zł, ona się składa z kilku pozycji. Z jednej strony będzie to rekompensata dla podmiotów, które będą dostarczały gaz, które kupują gaz po wyższej stawce. (…) Będzie to rekompensata między zatwierdzoną taryfą, bo Urząd Regulacji Energetyki zatwierdza taryfę, a tą stawką 200 zł, która jest stawką zamrożoną – powiedziała Anna Moskwa.

Minister poinformowała też, że około 300 tys. gospodarstw domowych będzie uprawnionych do skorzystania ze wsparcia rządu, czyli ogrzewających się gazem i jednocześnie mieszczących się w progu dochodowym 1,5 tys. zł – 2,1 tys. zł.

Podała też, że trzecią grupą uprawnioną do wsparcia będą min. szkoły, szpitale, żłobki.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.