Holandia krytykuje propozycję KE / Briefing z Europy

Nowa propozycja Komisji Europejskiej w kwestii limitu cen gazu ma poważne wady – uważa holenderski minister | Między innymi o tym piszemy w piątkowym briefingu z europejskich stolic

 

HAGA

Holandia krytykuje propozycję KE. Nowa propozycja Komisji Europejskiej w kwestii limitu cen gazu ma poważne wady i może zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu Europy – stwierdził holenderski minister energii Rob Jetten podczas wczorajszego nadzwyczajnego spotkania ministrów energii państw UE.

Holandia należy do grupy państw sceptycznych wobec wprowadzania maksymalnych cen energii. Rząd obawia się pogorszenia kryzysu energetycznego poprzez zniechęcenie potencjalnych dostawców do sprzedaży gazu UE. Zwraca ponadto uwagę, że to głównie wysokie rachunki zachęcają ludzi do oszczędności energii.

(Kira Taylor and Sofia Stuart Leeson | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

CAŁY ARTYKUŁ PONIŻEJ

Holandia: Propozycja Komisji Europejskiej w sprawie limitu cen gazu „wadliwa”

Zaproponowany przez KE we wtorek mechanizm spotkał się z krytyką ze strony zarówno zwolenników, jak i przeciwników maksymalnych cen energii.

WIEDEŃ

Austria i Bawaria popierają ważną inwestycję na Bałkanach. Kanclerz Austrii Karl Nehammer i premier Bawarii Markus Söder poparli rozbudowę terminalu LNG znajdującego się na leżącej na Morzu Adriatyckim chorwackiej wyspie Krk.

Sąsiedzi, Austria i Bawaria, są w podobnym stopniu zależni od rosyjskiego gazu. Aby zmniejszyć swoją zależność od Rosji, opowiedzieli się za rozbudową chorwackiej infrastruktury gazowej, aby umożliwić import surowca z globalnych rynków.

„Obecne wyzwania w zakresie pozyskiwania energii przypominają nam, że musimy jeszcze bliżej współpracować na poziomie europejskim, aby zwiększyć naszą odporność (na kryzys energetyczny – red.), ocenił Nehammer podczas wczorajszej wizyty na Krk.

Terminal LNG na Krk może pozwolić na import gazu z Kataru i Stanów Zjednoczonych. Jego przepustowość, która obecnie wynosi 3 mld m³, może zostać zwiększona ponad dwukrotnie, zapowiedział chorwacki premier Andrej Plenković.

(Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Austria i Bawaria popierają ważną inwestycję na Bałkanach

Sąsiedzi, Austria i Bawaria, są w podobnym stopniu zależni od rosyjskiego gazu.

MADRYT

Hiszpania proponuje nowy format. Madryt zaproponował organizację mini-szczytu, zrzeszającego przywódców rządów i państw krajów północnej części basenu Morza Śródziemnego. Miałby on się odbyć w drugiej połowie 2023 r. – gdy Hiszpania obejmie prezydencję w Radzie UE.

Propozycja została przedstawiona przez hiszpańskiego ministra spraw zagranicznych Jose Manuela Albaresa podczas czwartkowej (24 listopada) konferencji prasowej w ramach VII Forum Regionalnego Unii dla Śródziemnomorza (UfM) w Barcelonie.

(Fernando Heller | EURACTIV.es | tłum. Kinga Wysocka)

Hiszpania proponuje nowy format. Zrzeszy kraje basenu Morza Śródziemnego

Do pomysłu pozytywnie odniósł się już m.in. szef unijnej dyplomacji.

PRISZTINA

Kosowo ignoruje Unię. Po tym, jak premier Kosowa Albin Kurti skrytykował głównego dyplomatę UE Josepa Borrella, prezydent Vjosa Osmani oskarżyła go o faworyzowanie Serbii, a za pomoc w zawarciu porozumienia z Belgradem w sprawie tablic rejestracyjnych podziękowała jedynie Stanom Zjednoczonym.

„Chcę podziękować ambasadorowi Jeffowi Hovenierowi i rządowi USA za ich zaangażowanie w osiągnięcie dzisiejszego porozumienia w Brukseli. Ich wsparcie dla procesu dialogu między Kosowem a Serbią jest nieodzowne. Kosowo jest im wdzięczne” – napisała Osmani na Twitterze.

(Alice Taylor | EURACTIV.pl | tłum. Sonia Otfinowska)

Konflikt ws. tablic. Kosowo ignoruje Unię

Za pomoc w zawarciu porozumienia z Belgradem w sprawie tablic rejestracyjnych prezydent Kosowa podziękowała jedynie Stanom Zjednoczonym.

RZYM

Śledztwo ws. rodziny deputowanego. Członek włoskiej Izby Deputowanych Aboubakar Soumahoro zawiesił swoją funkcję reprezentanta Parlamentu. Powodem jest toczące się śledztwo przeciwko jego żonie i teściowej.

Postępowanie dotyczy spółdzielni Karibu i Consorzio Aid, która zajmuje się „przyjmowaniem i usługami integracyjnymi osób ubiegających się o azyl, uchodźców politycznych i imigrantów”.  Kobiety miały nie płacić pracownikom oraz uchylać się od płacenia podatków.

(Federica Pascale | EURACTIV.it | tłum. Izabela Majchrzak)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.