Austria i Bawaria popierają ważną inwestycję na Bałkanach

Kanclerz Austrii Karl Nehammer i premier Bawarii Markus Söder poparli rozbudowę terminalu LNG znajdującego się na leżącej na Morzu Adriatyckim chorwackiej wyspie Krk.

 

Sąsiedzi, Austria i Bawaria, są w podobnym stopniu zależni od rosyjskiego gazu. Aby zmniejszyć swoją zależność od Rosji, opowiedzieli się za rozbudową chorwackiej infrastruktury gazowej, aby umożliwić import surowca z globalnych rynków.

„Obecne wyzwania w zakresie pozyskiwania energii przypominają nam, że musimy jeszcze bliżej współpracować na poziomie europejskim, aby zwiększyć naszą odporność (na kryzys energetyczny – red.), ocenił Nehammer podczas wczorajszej wizyty na Krk.

Terminal LNG na Krk może pozwolić na import gazu z Kataru i Stanów Zjednoczonych. Jego przepustowość, która obecnie wynosi 3 mld m³, może zostać zwiększona ponad dwukrotnie, zapowiedział chorwacki premier Andrej Plenković.

W ubiegłym roku Austria importowała z Rosji ok. 7 mld m³ gazu.

„Opracowując długoterminową strategię dostaw energii dla Bawarii, patrzymy także w przyszłość. Celem jest jeden rurociąg dla dwóch surowców – dziś dla gazu, a w przyszłości dla wodoru”, wyjaśnił Markus Söder.

Nehammer i Söder oznajmili, że będą się ubiegać o unijne finansowanie projektu, na przykład w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) czy programu REPowerEU, mającego na celu uniezależnienie się Unii Europejskiej od Rosji w dziedzinie energetyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.