Zamieszki w największej na świecie fabryce Apple. Powodem brak premii

W fabryce firmy Foxconna w Chinach, która jest największą na świecie fabryką telefonów marki Apple doszło w środę (23 listopada) do protestu setek pracowników, w czasie którego protestujący starli się ze służbami porządkowymi. 

 

Pod koniec października w fabryce w chińskim mieści Zhengzhou doszło do masowej ucieczki pracowników. Powodem było wykrycie na jej terenie ogniska COVID-19. Chińskie władze prowadzą politykę „zero covid”, więc wiele osób pracujących na codzień w zakładzie uciekło do swoich rodzinnych miejscowości w obawie przed restrykcjami. 

W związku z brakiem pracowników, do fabryki wysłano nawet niektórych szeregowych członków Komunistycznej Partii Chin, a tym pracownikom, którzy zdecydują się powrócić do pracy obiecano wypłacenie 500 juanów premii (318 zł). I to właśnie premie, a konkretniej ich brak doprowadziły do zamieszek w fabryce. 

Członkowie Komunistycznej Partii Chin składają iPhony. Mają „dać dobry przykład”

W fabryce firmy Foxconna, podwykonawcy Apple’a w Zhengzou w środkowych Chinach zabrakło pracowników. Dlatego do składania telefonów wysłano szeregowych członków Komunistycznej Partii Chin (KPCh). 

Zamieszki w fabryce

Na nagraniach widać tłum pracowników, który domaga się wypłaty pieniędzy. Gdy poinformowano ich, że wypłata premii opóźni się, protesty zmieniły się w zamieszki. 

Demonstranci mieli kijami niszczyć kamery monitoringu i wybijać szyby w fabryce. Część kierowała w stronę służb porządkowych płyn z gaśnicy. 

Protestujący byli otoczeni przez funkcjonariuszy w białych kombinezonach ochronnych, uzbrojonych w pałki i tarcze. Na jednym z nagrań udostępnionych na Twitterze, widać jak funkcjonariusze kopią leżącego na ziemi mężczyznę. Część pracowników miała zostać pobita lub aresztowana. 

Xi Jinping: Chiny są skłonne do współpracy z USA

Xi Jinping oświadczył, że Chiny są skłonne do współpracy z USA w poszukiwaniu sposobów na korzystne dla obu krajów współistnienie – podały w czwartek (27 października) chińskie media. 

Największa fabryka iPhonów na świecie

Fabryka Foxconna w Zhengzhou jest największą firmą produkującą sprzęt Apple na świecie. Według mediów zatrudnionych jest w niej nawet 300 tys. osób. Chińska polityka „zero covid” doprowadziła jednak do tego, że zakład cierpi na niedobór pracowników. 

Na początku listopada firma Apple przyznała, że chińska fabryka działa „ze znacznie zmniejszonymi mocami produkcyjnymi”, w związku z czym klienci „doświadczą dłuższego czasu oczekiwania” na nowe produkty amerykańskiego giganta. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.