Senat Irlandii uznał Wielki Głód na Ukrainie za ludobójstwo

Senat Irlandii uznał w czwartek Hołodomor (Wielki gGłód) z lat 1932-1933 na Ukrainie za ludobójstwo – poinformowała na Facebooku ambasada Ukrainy w Dublinie.

„Senat Irlandii podjął prawdziwie historyczną decyzję, uznając Hołodomor z lat 1932-33 na Ukrainie za ludobójstwo narodu ukraińskiego” – napisała ukraińska misja dyplomatyczna.

„Irlandia pozostaje prawdziwym przyjacielem Ukrainy w swoim stałym i bezprecedensowym wsparciu i nie boi się nazywać rzeczy po imieniu. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy bezpośrednio uczestniczyli w przygotowaniu i podjęciu tej niezwykle ważnej decyzji” – podkreśliła ukraińska ambasada.

Z kolei obie izby rumuńskiego parlamentu przegłosowały na wspólnym posiedzeniu deklarację, potępiającą umyślnie wywołany głód na Ukrainie. Nie został on jednak wprost uznany za ludobójstwo.

O Wielkim Głodzie mówił również we środę prezydent USA Joe Biden. W oświadczeniu upamiętniającym Hołodomor stwierdził, że Stalin celowo wywołał klęskę głodu, w której zginęły miliony niewinnych Ukraińców.

Hołodomor, czyli zamorzenie głodem wywołane przymusową, przeprowadzoną przy użycia wojska kolektywizacją, pochłonął w latach 1932-1933 od ponad 3 do 10 mln istnień ludzkich na Ukrainie.

Źródło: PAP

Oprac. WMa

 

Artykuł Senat Irlandii uznał Wielki Głód na Ukrainie za ludobójstwo pochodzi z serwisu PCH24.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.