Marzysz o karierze w księgowości? Zobacz, czego oczekują pracodawcy!

Zawód księgowego cieszy się dużą popularnością, ponieważ kojarzy się ze stabilnością zatrudnienia i łatwością znalezienia pracy. Czy jednak praca w księgowości naprawdę jest taka idealna? I jakie są oczekiwania pracodawców? Sprawdź!

Praca w księgowości to szansa na stabilne zatrudnienie. Nie ma obawy, że zabraknie zajęcia dla księgowych, ponieważ żadna firma nie może funkcjonować bez tych specjalistów. Z ich pomocy korzystają duże i małe firmy, a rozwój gospodarki sprawia, że dla wykwalifikowanego księgowego zdobycie pracy nie powinno stanowić problemu. Czy jednak jest to praca dla każdego? 

Na czym polega praca w księgowości?

Portal finansowy Redpilersi.pl zawiera wiele cennych informacji dla księgowych, jeśli więc praca w finansach jest Twoim marzeniem, koniecznie musisz tam zajrzeć. Czy każdy może wykonywać to zajęcie? Niestety są tu pewne ograniczenia. Praca księgowego to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność i konieczność ciągłego dokształcania się, aby być na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami prawnymi. Nie jest to też zawód dla osób, które nie lubią się przemęczać i ciągle poszukują nowych wyzwań. Praca w księgowości jest bowiem męcząca i wymaga skrupulatności podczas codziennego wypełniania różnych formularzy. Polega ona przede wszystkim na rozliczaniu bieżących zobowiązań podatkowych i należności na podstawie dokumentów poświadczających wydatki. W zależności od miejsca pracy do zadań księgowych należą:

bieżąca weryfikacja i księgowanie faktur zakupowych oraz innych dokumentów,
wypełnianie deklaracji podatkowych,
przygotowywanie przelewów bankowych,
księgowanie wyciągów bankowych,
księgowanie i wyliczenia rezerw oraz wycen walutowych,
analiza sprawozdań finansowych.

Księgowa często pełni też funkcję doradcy podatkowego, ponieważ dba o to, aby płacone przez przedsiębiorcę podatki były jak najniższe, a przy tym wszystko musi być zgodne z prawem. Choć zarobki księgowego nie są małe, nie jest to praca dla każdego, ponieważ wymaga ona umysłu ścisłego i praktycznej wiedzy z zakresu finansów i prawa podatkowego.

Praca księgowa – jak zdobyć zatrudnienie?

Praca w księgowości nie wymaga posiadania określonego wykształcenia, nie oznacza to jednak, że każdy ma szansę na zdobycie zatrudnienia na tym stanowisku. Pracodawcy zwykle poszukują osób z wyższym wykształceniem z zakresu finansów i rachunkowości lub ekonomii. Również matematyka i zarządzanie to mile widziane kierunki. Najważniejsze jest jednak doświadczenie zawodowe. Aby pracować w księgowości, warto wybrać odpowiednie studia lub szkolenia zawodowe. Już po ukończeniu kursu księgowości można starać się o praktyki w biurze rachunkowym, co daje szansę na zdobycie doświadczenia i rozpoczęcie pracy na stanowisku księgowego.

Artykuł Marzysz o karierze w księgowości? Zobacz, czego oczekują pracodawcy! pochodzi z serwisu NYSA INFO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.