Lublin: „czapki od serca” trafiły do chorych dzieci

120 kolorowych czapek trafiło do dzieci z oddziału hematologii, onkologii i transplantologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

– Od samego momentu diagnozy zarówno dla dzieci i rodziców pobyt u nas to ciężkie przeżycie – mówi profesor Katarzyna Drabko, kierownik kliniki hematologii, onkologii i transplantologii dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – My widzimy jak są zmęczeni, jak potrzebują iskierki normalności, takiego życia społecznego. Dlatego tego typu akcje dają tym ludziom dużo radości pomiędzy jedną a drugą kroplówką, jednym a drugim zabiegiem.

– Czapki są robione przez wolontariuszy – mówi Izabela Orzeł z Fundacji Ronalda McDonalda. – W każdym pudełku jest list od nich dla pacjenta, który otrzymuje czapkę. Staramy się wnieść chociaż odrobinę uśmiechu dla dzieci. Parę miesięcy temu Fundacja podarowała dla oddziału kilkanaście specjalnych łóżek dla rodziców. Zakupiliśmy też dwie pompy do podawania leków.

Akcja „Czapka od serca” obejmuje 10 szpitali w całej Polsce, do których trafi około 700 czapek dla chorych dzieci.

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie na oddziale onkologii rocznie przebywa około 200 dzieci z chorobami nowotworowymi, hematologicznymi oraz wrodzonymi błędami odporności.

RyK/ opr. DySzcz

Fot. Karolina Ryniak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.