Kryzys dyplomatyczny zażegnany? Ważna deklaracja Włoch i Francji

Włochy i Francja zgodziły się wczoraj w Paryżu na utworzenie dwustronnych grup roboczych i współpracę w strategicznych sektorach gospodarki, kładąc kres kryzysowi dyplomatycznemu, jaki wybuchł po awanturze o przyjęcie migrantów na pokładzie statku ratowniczego Ocean Viking.

 

Stosunki między Paryżem a Rzymem uległy ochłodzeniu po tym, jak Francja pozwoliła zacumować w swoim porcie w Tulonie statkowi Ocean Viking z 230 migrantami na pokładzie, którego przyjęcia odmówiły wcześniej Włochy.

„Odbyliśmy długą, serdeczną, a jednocześnie szczerą i konkretną rozmowę”, powiedział włoski minister przedsiębiorczości Adolfo Urso po spotkaniu ze swoim francuskim odpowiednikiem Brunonem Le Maire na marginesie środowego spotkania ministerialnego Europejskiej Agencji Kosmicznej w Paryżu.

Obie strony porozumiały się „w sprawie stworzenia grup roboczych, które pomogą zidentyfikować potencjalne obszary współpracy (między Włochami a Francją – red.) i możliwości”, dodał.

Ministrowie rozmawiali wyzwaniach dla europejskiej polityki przemysłowej i innych ważnych kwestiach omawianych obecnie na forum UE, podano w komunikacie na stronie ministerstwa.

Przedmiotem dyskusji był także kryzys energetyczny, „w sprawie którego Włochy i Francja są po tej samej stronie, jeśli chodzi o oczekiwane kroki Unii Europejskiej”, wynika z komunikatu.

„Rozmawialiśmy o najważniejszych sprawach, na których opiera się nasze partnerstwo: współpracy w dziedzinach motoryzacji, energetyki, przemysłu ciężkiego, o wspieraniu krajowej produkcji i handlu dobrami luksusowymi. Partnerstwo na polu przemysłu jest przyszłością Europy”, stwierdził Urso.

Ministrowie odnieśli się również do koncepcji strategicznej autonomii UE w zakresie obrony, energii i kwestii cyfrowych oraz zobowiązali się do organizowania regularnych spotkań, które obejmą również innego z głównych partnerów przemysłowych bloku: Niemcy.

„Z Francją i Niemcami zgadzamy się co do znaczenia trójstronnej współpracy, którą włoski przemysł rozwinął z przemysłami niemieckim i francuskim, a która zostanie wzmocniona na spotkaniu 2 grudnia”, wyjaśnił Urso.

Dzień wcześniej, we wtorek (22 listopada), Le Maire i jego niemiecki odpowiednik, minister gospodarki Robert Habeck doszli do porozumienia w zakresie wzmocnienia współpracy między Francją i Niemcami w sektorach strategicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.