Gazprom znalazł w Grecji kupca na bałtyckie LNG zasilane tłocznią Nord Stream 1

Według Kommiersanta, Grecja zakupiła gaz skroplony z nowego projektu LNG Gazpromu zlokalizowanego nad Morzem Bałtyckim zasilanego tłocznią Portowaja, tą samą, która służyła Nord Stream 1.

Do Grecji zmierza już trzeci metanowiec z gazem skroplonym, który został wyprodukowany w nowym terminalu LNG rosyjskiego monopolisty – Portowaja LNG. Terminal ten powstał na bazie tłoczni gazu Portowaja, która zasilała w gaz obie nitki gazociągu Nord Stream 1.

Terminal skraplający składa się z dwóch ciągów skraplających w oparciu o technologie Linde, lądowego magazynu na skroplony gaz o pojemności 42 tys. m sześc. oraz morskiego zbiornika na LNG o pojemności 135 tys. m sześc. Terminal został uruchomiony na początku września. Jego roczna przepustowość wynosi 1,5 mln ton z potencjału zwiększenia do 4 mln ton rocznie.

Dotychczas z terminala wyszły cztery ładunki LNG, z czego jeden trafił do Kaliningradu, a trzy pozostałe ostatecznie znalazły nabywce w greckim terminalu LNG Revitus.

Według dziennikarzy, nabywcą gazu rosyjskiego może być jeden z traderów, który potem sprzedaje ten gaz na giełdzie.

Nie ma póki co decyzji o nakładaniu embarga na rosyjski gaz, również LNG.

Kommiersant/Mariusz Marszałkowski

Gazprom przetestował terminal LNG w Kaliningradzie przed zimą

Artykuł Gazprom znalazł w Grecji kupca na bałtyckie LNG zasilane tłocznią Nord Stream 1 pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.