Zniknęła farba, pojawiły się ubytki. Schody na Zamek Lubelski czekają prace naprawcze

Ze schodów prowadzących na Zamek Lubelski zniknęła czerwono-zielona farba, ale w zamian pojawiły się ubytki kamienia i zaprawy. To skutek ich czyszczenia myjką ciśnieniową.

Schody zostały pomalowane we wrześniu w ramach tegorocznej edycji festiwalu Open City. Artysta Leon Tarasewicz stworzył na nich dzieło nawiązujące do tragicznej historii tego miejsca.

– Schodów nie odbarwiło, ale z tymi ubytkami wyglądają kiepsko – mówią mieszkańcy Lublina. – Są popękane. Wszędzie dziury. Widać, że woda to zepsuła. Wszystko było tak ładnie zrobione, czerwone schody, a teraz zostały dziury. Trzeba by połatać to jakoś. Niech firma poprawia teraz.

CZYTAJ: Lublin: co stało się ze schodami przed Zamkiem? Są teraz czerwono-zielone [ZDJĘCIA]

– Za organizację festiwalu, realizację instalacji oraz ich demontaż odpowiedzialny jest Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. – Pierwszym krokiem było usunięcie instalacji ze schodów, a następnym będzie przywrócenie schodów do stanu pierwotnego.

– W wyniku czyszczenia wodą wypłukały się brudy spod stopni, spoin – mówi Piotr Franaszek, dyrektor Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”. – Te schody przypomniały nam o tym, jak bardzo są szczerbate. Mamy zdjęcia sprzed instalacji. Te wszystkie zniszczenia z poprzednich lat widać. Ale tam, gdzie jest to wynikiem naszego czyszczenia, my to uzupełnimy, choć w większości są to te brudy.

– I zdjęciowo, i tekstowo stan zachowania schodów przed podjęciem tej akcji został określony – mówi Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. – Ten stan można by określić jako zły, dostateczny. Ta wierzchnia barwna warstwa została wykonana na białym podkładzie. Jak możemy teraz zaobserwować, tam nie ma śladu białego koloru, natomiast zostały te wszystkie mankamenty, które występowały wcześniej.

– Nawet dzisiaj z przedstawicielami Urzędu Miasta i konserwatorem to sprawdzamy i będziemy uzupełniać – mówi Piotr Franaszek. – Mamy środki na demontaż tej pracy. Zamawiamy do tego firmę. Jeżeli firmy popełniły błąd, będą go naprawiać, a my mamy na to środki festiwalowe, jak co roku. To nie są kosztowne prace.

– Tym schodom monumentalnym, prowadzącym z płyty placu Zamkowego do Muzeum Narodowego należy się remont, więc będą to prace naprawcze, które będą się wiązały z przywróceniem stanu sprzed tej akcji artystycznej. Natomiast mam nadzieję, że w bliższej przyszłości prace konserwatorskie przy tych schodach zostaną podjęte – mówi Dariusz Kopciowski.

Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża to instytucja kultury podległa urzędowi miasta.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Schody przed Zamkiem Lubelskim zyskały nową szatę graficzną

FiKar/ opr. DySzcz

Fot. Filip Karman

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.