Źródła w NATO: USA zdołały utrzymać umiarkowaną postawę Sojuszu wobec Rosji / Briefing z Europy

USA „na szczęście” utrzymały w NATO stosunkowo łagodne podejście do Rosji, twierdzą źródła w Sojuszu | Między innymi o tym piszemy w środowym briefingu z Europy

 

EUROPA

Nie za ostro wobec Rosji. Stany Zjednoczone „na szczęście” zdołały utrzymać w NATO umiarkowane podejście do Rosji, pomimo głosów wzywających do zaostrzenia kursu, anonimowe źródło w NATO powiedziało w rozmowie z EURACTIV.com.

Niektórzy członkowie NATO zgłosili swoje zastrzeżenia do „rutynowych” kontaktów pomiędzy adm. Robem Bauerem, przewodniczącym Komitetu Wojskowego NATO, a jego rosyjskim odpowiednikiem gen. Walerijem Gierasimowem na temat wspólnego bezpieczeństwa, twierdzi natowskie źródło.

CAŁY ARTYKUŁ PONIŻEJ

(Alexandra Brzozowski i Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek)

Źródła w NATO: USA „na szczęście” utrzymały dość łagodny kurs Sojuszu wobec Rosji

Na zaostrzenie polityki wobec Moskwy miały naciskać niektóre państwa wschodniej flanki NATO.

PRAGA | BUDAPESZT

Orban szokuje garderobą. Szalik szefa węgierskiego rządu, przedstawiający historyczną mapę Wielkich Węgier został uznany przez czeskiego ministra spraw zagranicznych Jana Lipavskiego za „niedopuszczalną prowokację”. 

Orbán założył kontrowersyjny szalik przy okazji niedzielnego spotkania z węgierskimi piłkarzami przed meczem Węgry-Grecja. Na elemencie garderoby przedstawione zostało historyczne terytorium Wielkich Węgier, które w przeszłości obejmowało Słowację, Rumunię, Chorwację, Serbię i Ukrainę. Węgry utraciły te terytoria na mocy traktatu z Trianon, podpisanego w 1920 r. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | Tłumaczenie Kinga Wysocka)

Viktor Orbán w ogniu krytyki. Powodem szalik

„To niedopuszczalna prowokacja”

PRISZTINA

Długo oczekiwany krok. Przedstawiciele państw członkowskich UE porozumieli się w sprawie liberalizacji wiz dla obywateli Kosowa od stycznia 2024 roku.

Decyzja zapadła podczas wczorajszego spotkania doradców ds. wiz w Brukseli. O datę 1 stycznia 2024 roku wnioskowała Hiszpania, jeden z pięciu unijnych krajów, które do tej pory nie uznały niepodległości Kosowa.

Francja zaproponowała, aby złagodzenie reżimu wizowego dla Kosowa było powiązane z funkcjonowaniem systemu EITAS (europejski system informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż). Sugestię tę poparła Hiszpania.

(Alice Taylor | Exit.al | Tłumaczenie Izabela Majchrzak)

Liberalizacja reżimu wizowego dla Kosowa stanie się faktem

Na liberalizację naciskała w szczególności czeska prezydencja w Radzie UE.

WIEDEŃ

Austria spuszcza z tonu. Kanclerz Karl Nehammer sprostował groźby szefa MSW Gerharda Karnera, że Austria zawetuje akcesję Chorwacji do strefy Schengen. Dziś Nehammer wybiera się z wizytą do Chorwacji.

Austria zmaga się z napływem dużej liczby uchodźców (nieukrainskich) – dwukrotnie wyższej niż w ubiegłym roku. Rządząca konserwatywna Austriacka Partia Ludowa (ÖVP) szuka zatem sojuszników – także w Zagrzebiu.

„Ze strony Chorwacji nie ma żadnej presji (migracyjnej – red.) w kierunku północnym”, ocenił szef austriackiego rządu.

(Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek)

Austria: Kanclerz prostuje pogróżki ministra. „Nie widzę problemu”

Kanclerz Karl Nehammer sprostował groźby szefa MSW Gerharda Karnera, że Austria zawetuje akcesję Chorwacji do strefy Schengen. Dziś Nehammer wybiera się z wizytą do Chorwacji.

LIZBONA

Za duża rozrzutność. Komisja Europejska wezwała we wtorek rząd Portugalii do „podjęcia niezbędnych środków”, aby budżet na 2023 rok był „zgodny z rozwagą fiskalną”. KE ostrzega przed „ryzykiem” w zakresie deficytu i zadłużenia, jakie mogą stworzyć nadmierne wydatki socjalne.

„Komisja wzywa Portugalię do podjęcia niezbędnych środków w ramach krajowej procedury fiskalnej w celu zapewnienia zgodności budżetu na rok 2023 z rekomendacją przyjętą przez Radę”, ostrzegła Komisja Europejska w opublikowanym wczoraj komunikacie z ogólną oceną projektu budżetu na przyszły rok.

(Ana Matos Neves | Lusa.pt | Tłumaczenie Izabela Majchrzak)

KE ma zastrzeżenia do portugalskiej polityki fiskalnej

Portugalska polityka fiskalna nie spełnia wszystkich rekomendacji KE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.