Płyny hamulcowe – co musisz o nich wiedzieć?

Jednym z najważniejszych elementów każdego nowoczesnego samochodu jest układ hamulcowy. Odpowiada za bezpieczeństwo podczas jazdy, bez względu na rozmiar pojazdu i jego przeznaczenie. Skuteczność hamowania zależy w dużej mierze od jakości płynu hamulcowego. Na co należy zwrócić uwagę podczas eksploatacji auta?

 

Bezpieczeństwo i siła hamowania 

Płyn hamulcowy ma wiele funkcji w samochodzie. Przyspiesza reakcję po naciśnięciu pedału hamulca przez kierowcę, dzięki czemu wzmacnia siłę hamowania. Ponadto płyn hamulcowy zabezpiecza różne elementy samochodu przed korozją lub pęcznieniem w przypadku części wykonanych z gumy. Aby środek spełnił swoje zadanie, należy wybrać odpowiedni rodzaj płynu hamulcowego oraz regularnie kontrolować jego poziom. Czynności te można wykonywać samodzielnie, bez potrzeby wizyty w wyspecjalizowanym serwisie. 

Szeroka oferta płynów na rynku 

W sklepach można znaleźć płyny hamulcowe w kilku podstawowych rodzajach. Aby dopasować środek do pojazdu, należy poznać jego klasę jakościową DOT. Dzięki temu możliwe jest optymalne dopasowanie płynu do swojego pojazdu. Zalecaną klasę płynu można znaleźć w instrukcji obsługi auta. Należy zawsze przestrzegać zaleceń producenta, a w przypadku wątpliwości skonsultować się ze specjalistą. 

Popularne płyny hamulcowe DOT-3 

Najczęściej stosowany na świecie jest płyn hamulcowy DOT-3. W Europie jest powoli zastępowany przez nowsze odpowiedniki, ale wciąż jest standardem na rynku amerykańskim i azjatyckim. Można go stosować w układach hamulcowych i sprzęgłowych. Jest zbudowany na bazie eteru glikolu i ma temperaturę wrzenia wynoszącą 205 stopni Celsjusza. Chroni elementy auta przed korozją oraz wydłuża żywotność układu hamulcowego. 

Płyny DOT-4 o uniwersalnym zastosowaniu 

Popularny jest również płyn hamulcowy DOT-4, który produkowany jest na bazie glikolu z domieszką estrów boranowych. Pozwala to na osiągnięcie lepszych właściwości fizycznych oraz wyższej temperatury wrzenia wynoszącej 230 stopni Celsjusza. Płyn hamulcowy DOT-4 polecany jest do aut osobowych oraz posiadających nadwozie typu SUV. 

Nowoczesne płyny hamulcowe DOT-5 

Na rynku można znaleźć także płyny hamulcowe klasy DOT-5. Są oparte o silikony, w związku z czym nie chłoną wody. Wyróżniają się temperaturą wrzenia na poziomie 250-260 stopni Celsjusza. Płyny hamulcowe DOT-5 są obecnie najnowocześniejszymi substancjami używanymi w samochodach. Mają niską lepkość, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w najnowszych konstrukcjach. 

Mieszanie różnych płynów ze sobą 

Warto dodać, że płyty hamulcowe klasy DOT-3 i DOT-4 można zwykle mieszać ze sobą. Nie należy natomiast dodawać do nich płynów DOT-5 z uwagi na fakt, że są produkowane na bazie innych składników. Ponadto używanie płynu o wyższej temperaturze wrzenia, niż zaleca producent, może przyczynić się do uszkodzenia mechanizmu z uwagi na właściwości żrące substancji. Płyn hamulcowy powinien być dobierany zawsze przy uwzględnieniu zaleceń producenta. Nie należy zmieniać jego klasy, chyba że układ hamulcowy został zmodyfikowany, na przykład, pod kątem uzyskania sportowych osiągów. Prawidłowo dobrany płyn zapewni sprawność auta i bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Jest to więc inwestycja chroniąca kierowcę oraz pasażerów podczas codziennego użytkowania samochodu.

Artykuł Płyny hamulcowe – co musisz o nich wiedzieć? pochodzi z serwisu NYSA INFO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.