Carmela S. Fonbuena, dziennikarka z Filipin: zakończyły się sześcioletnie brutalne rządy prezydenta Duterte

Rodrigo Roa Duterte 30 czerwca przestał był prezydentem Filipin. Tamtejsza dziennikarka, Carmela Fonbuena, jego rządy opisuje jako „brutalne”.

Właśnie zakończyły się sześcioletnie brutalne rządy byłego prezydenta , który był wrogiem wolności prasy.

Rozmówczyni Magdaleny Uchaniuk opisuje, jakim stosunkiem do wolności prasy odznaczał się prezydent Duterte.

Było wiele obietnic, kiedy doszedł do władzy. Obiecał, że bardzo wiele rzeczy w kraju naprawi.

Kiedy został prezydentem, mieliśmy nadzieje, że prezydencja go zmieni, że biurokracja go poskromi i upewni się, że będzie chronił prawa człowieka.

Niemniej atakował wolność prasy, nie tylko moją organizacją Rappler, którą kwestionował. Kwestionował nasze prawo do działania jako organizacji online. Zamykał również stacje telewizyjne. Atakował wolność prasy. Był efekt ochłodzenia wśród dziennikarzy na Filipinach.

Nadal byliśmy wolni, ale odbywało się to kosztem dziennikarzy. Musieliśmy walczyć o naszą wolność. Atakował nas rząd, atakowali nas również zwolennicy rządu, zwłaszcza w internecie, na Twitterze, na Facebooku.

Następcą Duterte został Ferdinand Romualdez  „Bongbong” Marcos, jedyny syn Ferdinanda Marcosa – dyktatora Filipin w latach 1965-86. Jego rządy – popierane przez USA – były kojarzone z korupcją na wielką skalę i morderstwami polityków opozycyjnych (np. Benigno Aquino).

Od nowego prezydenta wymagamy, że uszanuje wolność prasy. Oczekujemy, że te wszystkie zmyślone zarzuty przeciwko dziennikarzom zostaną anulowane.

Wysłuchaj całej rozmowy już teraz!

Zobacz także:

Niemcy protestują ws. porozumienia maksymalnych cen gazu w UE. Komentuje Jakub Wiech

 

Artykuł Carmela S. Fonbuena, dziennikarka z Filipin: zakończyły się sześcioletnie brutalne rządy prezydenta Duterte pochodzi z serwisu WNET.fm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.