Berlin liczył na szybką kapitulację Kijowa. Boris Johnson odsłania co na początku wojny myśleli „sojusznicy”

Były premier Wielkiej Brytanii w wywiadzie dla CNN ujawnił, że Berlinowi dużo bardziej na rękę byłaby szybka kapitulacja Kijowa niż przedłużający się konflikt na Wschodzie. Z kolei Francja miała do końca przekonywać o niskim prawdopodobieństwie rosyjskiej inwazji.

– Ta sprawa była ogromnym szokiem. Widzieliśmy gromadzenie się rosyjskich wojsk na granicy z Ukrainą, ale różne kraje miały bardzo różne perspektywy – powiedział Johnson, sprawujący urząd podczas pierwszych miesięcy wojny.

– Na początkowym etapie w Niemczech przeważał pogląd, że gdyby do tego doszło, co byłoby katastrofą, byłoby lepiej, gdyby cała sprawa szybko się skończyła, a Ukraina upadła – stwierdził, podkreślając, że nie mógł przystać na tak „katastrofalną” perspektywę.

Z kolei Francja, zdaniem byłego premiera, aż do samego wybuchu konfliktu zaprzeczała, że w ogóle może dojść do wojny. Natomiast włoski rząd Mario Draghiego od początku zapowiadał, że nie poprze „ostrych sankcji” nałożonych na Rosję przez Unię Europejską.

 

Źródło: tvp.info

PR

Artykuł Berlin liczył na szybką kapitulację Kijowa. Boris Johnson odsłania co na początku wojny myśleli „sojusznicy” pochodzi z serwisu PCH24.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.