Atak hakerski na PE krótko po rezolucji ws. Rosji

Jak poinformowała przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, odpowiedzialność za cyberatak wzięła na siebie prokremlowska grupa. „Moja odpowiedź – chwała Ukrainie” – dodała szefowa PE.

 

W środę Parlament Europejski przyjął oczekiwaną rezolucję w sprawie uznania Rosji za  państwo sponsorujące terroryzm. Za zagłosowało 494 europosłów, w tym cała polska delegacja. Od głosu wstrzymało się 44 eurodeputowanych, a 58 zagłosowało przeciwko.

Krótko po przyjęciu rezolucji strona Parlamentu Europejskiego przestała działać. Na początku nikt nie podejrzewał, że chodzi o atak hakerski, jednak wkrótce poinformowali o tym sami przedstawiciele PE.

The @Europarl_EN is under a sophisticated cyberattack. A pro-Kremlin group has claimed responsibility.

Our IT experts are pushing back against it & protecting our systems.

This, after we proclaimed Russia as a State-sponsor of terrorism.

My response: #SlavaUkraini

— Roberta Metsola (@EP_President) November 23, 2022

„Parlament Europejski jest celem wyrafinowanego cyberataku. Do odpowiedzialności przyznała się grupa prokremlowska. Nasi eksperci IT walczą z nim i chronią nasze systemy. To (stało się) po tym, gdy ogłosiliśmy, że Rosja jest państwem wspierającym terroryzm” – napisała na Twitterze Roberta Metsola. „Moja odpowiedź – chwała Ukranie” – dodała.

Rzecznik KE Jaume Duch przekazał, że dostępność strony Parlamentu Europejskiego jest ograniczona ze względu na wysoki poziom ruchu w sieci zewnętrznej, który jest powiązany z atakiem DDoS (Distributed Denial of Service).

Jest decyzja PE. Rosja państwem sponsorującym terroryzm

Za rezolucją zagłosowało 494 europosłów, w tym cała polska delegacja.

Co zakłada rezolucja?

W kompromisowym projekcie rezolucji Parlament wyraził „niezachwiane poparcie dla niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową”.

Europarlamentarzyści domagają się też zaprzestania wszelkich działań wojskowych sił rosyjskich, w szczególności ataków na tereny mieszkalne i infrastrukturę cywilną, oraz wycofania przez Rosję wszystkich sił zbrojnych i sprzętu wojskowego z całego terytorium Ukrainy.

PE chce też, by Unia opracowała ramy prawne pozwalające na określenie państw jako sponsorów terroryzmu, co miałoby wpływ na ich relacje z państwami Unii, oraz by Rada rozważyła dodanie na taką listę Rosji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.