Kadencja samorządów wydłużona. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek (22.11) ustawę, która wydłuża kadencję samorządów do 30 kwietnia 2024 r. Ma ona na celu rozdzielenie dat wyborów parlamentarnych i samorządowych. Zgodnie z wcześniejszym kalendarzem wyborczym jedne i drugie miały odbyć się jesienią 2023 r.

O podpisaniu przez prezydenta ustawy o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego poinformowała Kancelaria Prezydenta.

– Ustawa przedłuża kadencję samorządów do 30 kwietnia 2024 r. Pan prezydent Andrzej Duda uznał, że ta data w kontekście innych procesów i kampanii wyborczych (parlament – jesień 2023, Parlament Europejski – późna wiosna 2024) jest możliwa do przyjęcia – napisał na Twitterze szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Jak poinformowano na stronie Kancelarii Prezydenta RP ustawa o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego „ma charakter epizodyczny, co oznacza, że jej przepisy wprowadzają czasowe odstępstwo od uregulowanej już materii”. – Cel ustawy ma być zatem osiągnięty przez przedłużenie trwającej obecnie kadencji organów samorządu terytorialnego do dnia 30 kwietnia 2024 r. – zaznaczono.

CZYTAJ: Prezydent powoła we wtorek Radę ds. nauki, szkolnictwa wyższego i innowacji

Sejm uchwalił te przepisy w końcu września 2022 roku. W końcu października Senat odrzucił ustawę. Na początku listopada Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu i w związku z tym przepisy wydłużające kadencję samorządów do 30 kwietnia 2024 r. trafiły do prezydenta.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.