Europosłowie chcą uznać Rosję za państwo sponsorujące terroryzm

„Parlament Europejski uznaje Rosję za państwo sponsorujące terroryzm i za państwo posługujące się środkami terroryzmu” – czytamy w projekcie rezolucji, który w czwartek mają przyjąć europosłowie. Choć spodziewane jest jej szerokie poparcie, nie brakuje też wątpliwości.

 

Do Parlamentu Europejskiego wpłynęło łącznie pięć projektów, które, mimo tej samej głównej linii, różniły się w swojej treści. W ostatecznym projekcie mowa o tym, że PE uznaje Rosję za „państwo sponsorujące terroryzm” oraz „posługujące się środkami terroryzmu”. Porozumienie osiągnięto w ubiegły czwartek. Jak informował były premier Litwy, europoseł Andrius Kubilius (EPL), osiągnięcie go poprzedziły czterogodzinne negocjacje.

Zgromadzenie Parlamentarne NATO wzywa do uznania Rosji za państwo terrorystyczne

Zgromadzenie Parlamentarne NATO przyjęło rezolucję wzywającą państwa członkowskie do „jasnego ogłoszenia, że państwo rosyjskie pod obecnym reżimem jest państwem terrorystycznym”. 

Rezolucja z konsekwencjami

W przeddzień głosowania nad dokumentem współprzewodniczący grupy Lewicy Martin Schirdewan podkreślał, że pojęcie, które użyto w rezolucji, nie ma oparcia w prawodawstwie europejskim. „To byłby właściwie precedens, który miałby konsekwencje dla polityki zagranicznej” – ocenił.

Jak podkreślał, na forum Konferencji Przewodniczących toczyła się na ten temat burzliwa debata, a sprawa jest „bardzo kontrowersyjna”. Choć Schirdewan wyraził wątpliwości dotyczące skutków przyjęcia dokumentu, podkreślił, że w toczącej się w Ukrainie wojnie agresorem jest Rosja i „o tym trzeba mówić głośno”.

O braku odpowiednich ram prawnych mówił też szef Europejskiej Partii Ludowej Manuel Weber, dla którego najistotniejsze jest jednak przesłanie, które niesie ze sobą rezolucja. „Dla nas jest jasne, że to raczej oświadczenie polityczne ze strony Parlamentu Europejskiego” – wskazał.

Przewodnicząca Socjalistów i Demokratów Iratxe Garcia Perez podkreślała natomiast, że europosłowie apelowali o taką rezolucję od dawna. „Jako Socjaliści i Demokraci wielokrotnie mówiliśmy, że tocząca się wojna nie może pozostać bez konsekwencji” – wskazała.

Jens Stoltenberg: „To nie było uderzenie Rosji przeciwko NATO”

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg stwierdził, że rakieta, która spadła w Polsce to wypadek, a nie uderzenie Rosji przeciw Sojuszowi. 

Apel o unijną listę państw sponsorujących terroryzm

W kompromisowym projekcie rezolucji Parlament wyraża „niezachwiane poparcie dla niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową”.

Europarlamentarzyści domagają się też zaprzestania wszelkich działań wojskowych sił rosyjskich, w szczególności ataków na tereny mieszkalne i infrastrukturę cywilną, oraz wycofania przez Rosję wszystkich sił zbrojnych i sprzętu wojskowego z całego terytorium Ukrainy.

PE chce, by UE opracowała ramy prawne pozwalające na określenie państw jako sponsorów terroryzmu, co miałoby wpływ na ich relacje z państwami Unii, oraz by Rada rozważyła dodanie na taką listę Rosji.

W rezolucji wezwano też Radę i państwa członkowskie do „pilnego i znacznego zwiększenia” wsparcia dla Ukrainy pod względem finansowym, politycznym czy gospodarczym. Komisję wezwano natomiast do zakończenia prac nad systemem prawnym umożliwiającym konfiskatę rosyjskich aktywów zamrożonych przez UE.

Jak podkreślono, środki te powinny być wykorzystano w celu „zaradzenia różnym konsekwencjom agresji Rosji na Ukrainę”. Chodzi m.in. o odbudowę kraju oraz wypłatę odszkodowań ofiarom rosyjskiej agresji.

Spotkanie premierów Polski i Finlandii: „Dziękuję Polsce”

W niedzielę (20 listopada) premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Helsinkach z premier Finlandii Sanną Marin. Tematem rozmów było m.in. wsparcie dla Ukrainy. 

W dokumencie nawiązano również do katastrofy smoleńskiej, wskazując, że Rosja nadal odmawia zwrotu wraku i czarnych skrzynek polskiego samolotu rządowego Tu-154. O wiele ostrzejszy zapis pojawił się w wersji zaproponowanej przez Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, którzy przyrównali katastrofę do zestrzelenie samolotu linii Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą i stwierdzili, że Rosja jest za nią „bezpośrednio odpowiedzialna”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.