Austria szybko uniezależnia się od rosyjskiego gazu

Podczas gdy jeszcze przed wojną w Ukrainie Wiedeń importował z Rosji ponad 80 proc. swych dostaw gazu, obecnie odsetek ten wynosi jedynie 21 proc.

 

„Zrobiliśmy duży krok w kierunku uniezależnienia się od rosyjskiego gazu” – podkreśliła minister energetyki kraju, Leonore Gewessler. Zaznaczyła jednocześnie, że nie jest to „koniec drogi”. Roczny udział rosyjskiego surowca w austriackim imporcie gazu także zmalał i wynosi obecnie 60 proc.

Austriackie partie opozycyjne zwracają z kolei uwagę na błędy w wyliczeniach ministerstwa. „Choć ładnie brzmią, są nieprzejrzyste” – skrytykowali doniesienia członkowie Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPÖ).

Długoletnia zależność Wiednia od surowca z Rosji rozpoczęła się jeszcze w latach 60. XX w., gdy kraj otrzymał gaz kopalny w zamian za nieprzystąpienie do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Jednocześnie sytuacja w Austrii odzwierciedla utrzymujący się w wielu europejskich krajach trend. Tylko w ubiegłym miesiącu import gazu z Rosji do UE po raz pierwszy od dziesięcioleci spadł poniżej 0,4 mld metrów sześciennych tygodniowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.