Hybrydowe zaćmienie Słońca: co to jest i jak to się dzieje?

Hybrydowe zaćmienie Słońca to niezwykle rzadkie i egzotyczne wydarzenie astronomiczne — i to już wkrótce, 20 kwietnia 2023 r.

Porozmawiaj z większością łowców zaćmień, a powiedzą ci, że istnieją trzy rodzaje łowców zaćmień zaćmienie Słońca. Pierwsza to częściowe zaćmienie najpowszechniejszego i najmniej imponującego bo Księżyc Po prostu zablokuj część słońce wysyłanie cienia – półcienia – przez skrawek Ziemi, drugie to pierścieniowe zaćmienie słońca, w którym środek słońca jest zasłonięty przez księżyc, ale pozostawia krąg światła słonecznego widoczny z cienia zwany antumbrą. Nazywany jest często „pierścieniem ognia”. Trzecie to całkowite zaćmienie Słońca, w którym księżyc całkowicie zasłania tarczę słoneczną, odsłaniając oszałamiający widok korony słonecznej, którą można zobaczyć gołym okiem z ciemnego cienia księżyca, umbry.

Istnieje jednak ciekawy czwarty rodzaj zaćmienia Słońca – hybrydowe zaćmienie Słońca – które zdarza się tylko kilka razy w ciągu stulecia. Jest to mieszanka pozostałych trzech, ale także niemożliwa do przeżycia w całej okazałości. Na szczęście Następne zaćmienie Słońca wydarzyć się w Ziemia Będzie to hybrydowe zaćmienie Słońca. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o nadchodzącym hybrydowym zaćmieniu Słońca – najrzadszym, najciekawszym i prawdopodobnie najbardziej spektakularnym i intrygującym typie zaćmienia Słońca na świecie.

Związane z: Zaćmienie Słońca 2023: kiedy, gdzie i jak je zobaczyć

Jimmy’ego Cartera

Pisarz współpracujący
Co to jest hybrydowe zaćmienie Słońca?

Hybrydowe zaćmienie Słońca łączy pierścieniowe i całkowite zaćmienie słońca, przy czym pierwsze zwykle staje się drugim, a następnie powraca. Dlatego obserwatorzy w różnych punktach ścieżki zaćmienia mogą doświadczać różnych zjawisk. Na przykład, jeśli oglądasz hybrydowe zaćmienie Słońca o wschodzie lub zachodzie słońca, możesz zobaczyć krótki „pierścień ognia”. Jeśli obejrzysz go w środku dnia – w środku ścieżki zaćmienia na powierzchni Ziemi – doświadczysz totalności. Tak więc nie można doświadczyć obrączkowego i całkowitego zaćmienia Słońca podczas wydarzenia hybrydowego — musisz wybrać.

Pamiętaj, nigdy nie patrz na słońce bez odpowiedniej ochrony. nasz Jak bezpiecznie obserwować słońce Przewodnik powie Ci wszystko, co musisz wiedzieć o bezpiecznym monitorowaniu nasłonecznienia. Poradnik podpowiada również, jakich celów słonecznych możesz szukać i za pomocą jakiego sprzętu to zrobić.

Jeśli chcesz wszystko przygotować do oglądania zaćmienia Słońca, mamy przewodniki Najlepsze aparaty do astrofotografiii Najlepsze obiektywy do astrofotografii. nasz Jak sfotografować zaćmienie Słońca Przewodnik pomoże Ci również zaplanować kolejną przygodę z obserwacjami Słońca.

Dlaczego występują hybrydowe zaćmienia Słońca?

Hybrydowe zaćmienie Słońca występuje, gdy Księżyc zbliża się do swojej granicy, dopóki cień cienia nie dotrze do Ziemi Ziemia jest zakrzywiona (Otwiera się w nowej karcie). Księżyc znajduje się w odpowiedniej odległości od ziemi, tak aby wierzchołek cienia w kształcie stożka znajdował się nieco wyżej niż powierzchnia ziemi na początku i końcu toru zaćmienia, co powoduje ruch cienia antyksiężyca nad ziemią, powodując pierścieniowe zaćmienie Słońca. . Jednak w połowie ścieżki zaćmienia grzebień cienia księżyca uderza w powierzchnię Ziemi, ponieważ ta część planety jest nieco bliżej księżyca.

Każdy z trzech rodzajów zaćmień Słońca jest spowodowany przez księżyc blokujący światło z różnych części Słońca. (Źródło zdjęcia: Wikimedia Cmglee)

(Otwiera się w nowej karcie)

Ten schemat hybrydowego zaćmienia Słońca pokazuje, w jaki sposób odległość Księżyca od Ziemi determinuje cień rzucany na powierzchnię Ziemi, od słabego półcienia częściowego zaćmienia Słońca do głębokiej, ciemnej całości i antumbry — rodzaj półcień – z gardła.

Kiedy nastąpi następne hybrydowe zaćmienie Słońca?

Następne hybrydowe zaćmienie Słońca nastąpi 20 kwietnia 2023 roku na półkuli południowej. Przejdzie od pierścienia do całości iz powrotem w dwóch określonych punktach, ale oba znajdują się w miejscach daleko na morzu.

Tak więc pod każdym względem będzie to doświadczenie wyłącznie jako całkowite zaćmienie Słońca z Półwyspu Exmouth w Australii Zachodniej (do 1 minuty), Timoru Wschodniego (1 minuta 14 sekund) i Papui Zachodniej (1 minuta 9 sekund). Przed i tuż po studiach jest świetna oferta dla Koraliki Baileya To będzie widoczne.

Jeśli chcesz zobaczyć ścieżkę zaćmienia wraz z czasem zaćmienia dla każdej lokalizacji, sprawdź tę interaktywną Mapa zaćmienia autorstwa Xaviera Jubiera (Otwiera się w nowej karcie). Jest to jeden z Dwa zaćmienia Słońca w 2023 roku.

Czym są koraliki Baileya?
Efekt koralików Baily’ego jest widoczny, gdy księżyc wykonuje swój ostatni ruch nad słońcem podczas całkowitego zaćmienia Słońca w poniedziałek, 21 sierpnia 2017 r. Nad Madrasem w stanie Oregon. (Źródło zdjęcia: NASA/Aubrey Gemignani)

Nazwane na cześć angielskiego astronoma Francisa Baileya, który obserwował je na początku XIX wieku, koraliki Baileya są ostatnimi promieniami słońca, które można zobaczyć przepływające przez doliny Księżyca przed całkowitym zanikiem. Można je również uznać za zakończenia studiów. Podczas hybrydowego zaćmienia Słońca szerokość koralików Baileya jest większa, ponieważ Księżyc ma prawie taką samą pozorną wielkość jak Słońce.

Jak często występuje zaćmienie hybrydy słonecznej?

Każdego roku występuje od dwóch do pięciu zaćmień Słońca, chociaż w XXI wieku tylko 3,1% (Otwiera się w nowej karcie) (7 z 224) Zaćmienia Słońca to hybrydowe zaćmienia Słońca. Między 2000 pne a 3000 rne tylko 4,8% (Otwiera się w nowej karcie) Zaćmienia Słońca to zjawiska hybrydowe.

Ostatnie hybrydowe zaćmienie Słońca miało miejsce 3 listopada 2013 r. Było widoczne jako całkowite zaćmienie Słońca nad środkową Afryką, w tym północną Kenią, Ugandą, Kongo i Demokratyczną Republiką Konga. Statki wycieczkowe na środkowym Atlantyku również doświadczyły sumy do jednej minuty.

Jaka jest inna nazwa hybrydowego zaćmienia Słońca?

Hybrydowe zaćmienie Słońca często nazywany Całkowite zaćmienia obrączkowe, zaćmienia Słońca z „kropkami” lub „pęknięte” zaćmienia pierścieniowe, te dwa ostatnie, ponieważ są szczególnie zaznaczone przez długie pokazy koralików Beale’a.

Ponieważ Księżyc wydaje się przechodzić bezpośrednio przed Słońcem, hybrydowe zaćmienia Słońca są klasyfikowane jako „centralne” zaćmienia Słońca – podobnie jak całkowite i pierścieniowe zaćmienia Słońca – aby odróżnić je od częściowych zaćmień Słońca.

Uwaga redaktora: Jeśli zrobiłeś niesamowite zdjęcie zaćmienia Słońca i chciałbyś podzielić się nim z czytelnikami Space.com, wyślij swoje zdjęcia, komentarze, imię i nazwisko oraz lokalizację na adres [email protected]

Redaktor Jimmy’ego Cartera whenIsTheNextEclipse.com (Otwiera się w nowej karcie)

Dołącz do naszych forów kosmicznych (Otwiera się w nowej karcie) Aby nadal mówić o kosmosie w najnowszych misjach, nocnym niebie i nie tylko! A jeśli masz wskazówkę, poprawkę lub komentarz, daj nam znać pod adresem: [email protected]

Dodatkowe źródła

Zapoznaj się bardziej szczegółowo z różnymi rodzajami zaćmień Słońca dzięki tym pomocnym informacjom artykuł NASA (Otwiera się w nowej karcie). Uniwersytet Stanowy Teksasu (Otwiera się w nowej karcie) Zawiera przydatną listę wielu filmów wyjaśniających różne rodzaje zaćmień.

indeks

Picos, K.; (2022, 13 listopada). Co to jest hybrydowe zaćmienie Słońca? Pobrano 13 listopada 2022 r. Z https://www.timeanddate.com/eclipse/hybrid-solar-eclipse.html (Otwiera się w nowej karcie)

Espinac, F.; (2007, 13 lutego). Katalog pięciu tysięcy hybrydowych zaćmień Słońca. Pobrano 13 listopada 2022 r. Z https://eclipse.gsfc.nasa.gov/SEcat5/SEhybrid5.html (Otwiera się w nowej karcie)

Jubier, X. (2022, 13 listopada). Pięć tysiącleci (od -1999 do +3000) baza danych Canon Solar Eclipse. Pobrano 13 listopada 2022 r. Z http://xjubier.free.fr/ar/site_pages/solar_eclipses/5MCSE/xSE_Five_Millennium_Canon.html (Otwiera się w nowej karcie)

Nemiroff, R. i Bonnell, J. (3 listopada 2013). Astronomiczne zdjęcie dnia. Pobrano 13 listopada 2022 r. Z https://apod.nasa.gov/apod/ap131103.html (Otwiera się w nowej karcie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.