Ukraina: Rosja zabiła ponad 7 tys. cywilów, nie licząc ofiar w Mariupolu

Rosjanie zabili ponad 7 tys. cywilów na Ukrainie; dane te nie obejmują zabitych w Mariupolu i innych terenach okupowanych obecnie przez Rosję. Podał je Jewjenij Jenin, wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy, cytowany przez agencję Ukrinform.

Według danych Rosjanie przeprowadzili ponad 22 tys. ataków, w których ucierpiało ok. 24 tys. budynków cywilnych, a życie straciło ponad 7 tys. cywilów.

Tego rodzaju dane nie uwzględniają zazwyczaj osób zabitych na terenach okupowanych obecnie przez Rosję, w tym w ostrzeliwanym i bombardowanym przez wiele miesięcy Mariupolu, gdzie bilans cywilnych ofiar mógł być znacznie wyższy.

„Rosjanie w dalszym ciągu ostrzeliwują terytorium niepodległej Ukrainy z maniakalną pasją, nie przerywając ani na chwilę przez 191 dni. Tylko w ostatnim dniu policja otrzymała doniesienia o atakach na 28 miejscowości” – powiedział Jenin.

„W tych bezlitosnych atakach giną cywile. Tylko w ciągu ostatniego dnia jednostki śledcze policji państwowej wszczęły prawie 140 postępowań karnych w sprawie przestępstw popełnionych na terytorium Ukrainy przez żołnierzy sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, Republiki Białorusi i ich wspólników” – dodał wiceminister.

„Chcę podkreślić, że ostrzały zabijają cywilów. Liczba cywilów zabitych w ciągu tej wojny przekracza już 7 tys. Kolejnych 5,5 tys. cywilów zostało rannych” – powiedział Jenin.

Źródło: PAP

Pach

Artykuł Ukraina: Rosja zabiła ponad 7 tys. cywilów, nie licząc ofiar w Mariupolu pochodzi z serwisu PCH24.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.