Idzie zima: sprawdzi jedność Unii Europejskiej przeciwko Rosji

Czy Europa zmierza w kierunku ostrej zimy niezadowolenia? Gdy wojna na Ukrainie trwała, zapaliły się światła ostrzegawcze. Rosja odcięła dostawy gazu do Unii Europejskiej w odwecie za zachodnie sankcje oraz pomoc finansową i wojskową dla Ukrainy. Nord Stream 1, największy gazociąg na kontynencie, wykorzystuje obecnie zaledwie 20% swojej przepustowości.

Jeśli prezydent Rosji Władimir Putin nadal będzie głodował gaz w Unii Europejskiej, miliony ludzi mogą poczekać na mroźną zimę, kiedy zapotrzebowanie na gaz osiągnie szczyt i nastąpi katastrofa gospodarcza.

Spotowe ceny gazu ziemnego są obecnie około 10 razy wyższe niż dwa lata temu. W całej UE powoduje to rekordową inflację – obecnie zbliżającą się do 9%, najwyższą w historii strefy euro, zmniejszając siłę nabywczą ludzi, pogrążając tysiące ludzi w ubóstwie i obciążając przemysł. Niemcy, dominująca potęga gospodarcza i polityczna w Unii Europejskiej, są niemal całkowicie uzależnione od importu rosyjskiego gazu. Aż 16% niemieckich producentów ograniczyło produkcję lub częściowo zaprzestało działalności ze względu na wyższe ceny energii. Gospodarka europejska stoi w obliczu recesji i stagflacji.

Wiele krajów w całej Europie rozważa ściemnienie lub wyłączenie świateł publicznych, a nawet wprowadzenie „godziny policyjnej” z wczesnym zamykaniem firm i biur. Miasto Hanower w Niemczech już zaczęło odcinać dostęp do ciepłej wody w budynkach użyteczności publicznej, basenach i salach gimnastycznych. Przenośne klimatyzatory, termowentylatory i grzejniki zostały zakazane. Zamknięto publiczne fontanny, a główne budynki, takie jak ratusz, nie są już oświetlone nocą. Środki te są częścią ogólnounijnego planu zmniejszenia zużycia gazu o 15% do następnej wiosny.

Co by się stało, gdyby Putin jutro odciął dostawy rosyjskiego gazu do Europy? Generalnie pojemność podziemnych magazynów gazu w Unii Europejskiej wynosi 67% ich pojemności. Na tym poziomie, zgodnie z oczekiwaniami, UE będzie miała wystarczająco dużo gazu do końca listopada. Niektóre kraje, takie jak Hiszpania, Portugalia i Bułgaria, skończą się do grudnia nawet na pełnych obrotach. Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Barbock przyznała w ostatnich dwóch tygodniach, że niedobór gazu ziemnego tej zimy „może wywołać powstania ludowe”.

Może też dojść do głębokiego rozszczepienia nastrojów publicznych. Niedawny sondaż YouGov w Wielkiej Brytanii wykazał, że 65% osób w wieku powyżej 65 lat poparłoby więcej sankcji nałożonych na Rosję, nawet jeśli miałoby to negatywny wpływ na brytyjską gospodarkę, w porównaniu do zaledwie 22% osób w wieku 18-24 lata. W USA 83% osób w wieku powyżej 65 lat poparło sankcje, podczas gdy tylko 48% osób w wieku poniżej 30 lat było tak samo.

Oczywisty wniosek, jaki można wyciągnąć z tych liczb, jest taki, że starsi ludzie pamiętają zimną wojnę, kiedy Związek Radziecki był największym wrogiem Zachodu. Ale wszystko skończyło się 30 lat temu. Młodzi ludzie nie mają takich wspomnień. Mogą głęboko nienawidzić Putina, ale większość nie rozumie, dlaczego mieliby stawić czoła trudom wojny toczącej się w odległym kraju. Narzucone przez rząd środki oszczędnościowe i stagnacja gospodarcza będą miały większy wpływ na młodych ludzi na rynku pracy niż na osoby powyżej 65 roku życia.

Tymczasem w Europie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy odbywały się masowe protesty rolników. Zaczęło się w Holandii na początku czerwca, gdzie rządowa dyrektywa o ograniczeniu zanieczyszczeń na bazie azotu może zmusić rolników do zmniejszenia stad zwierząt gospodarskich lub zaprzestania hodowli. W ciągu kilku dni protesty rozprzestrzeniły się na Niemcy, Hiszpanię, Włochy i Polskę, chociaż żądania były inne niż ich braci w Holandii i bardziej związane z wojną na Ukrainie.

Niemieckie grupy rolników protestują przeciwko nowelizacji ustawy o OZE, twierdząc, że nie zapewnia ona wystarczającego wsparcia dla produkcji biogazu nawet w obliczu kryzysu energetycznego. Polscy rolnicy są zaniepokojeni wysokimi kosztami nawozów. W Hiszpanii i we Włoszech należą one do wysokich cen paliw i podstawowych produktów.

Aby ograniczyć inflację, Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe po raz pierwszy od 2011 r. Jednak niektórzy ekonomiści uważają, że nie był to mądry ruch. Obecna presja inflacyjna wynika przecież z czynników podażowych. Wyższe stopy procentowe mogą doprowadzić do dalszej stagnacji aktywności gospodarczej, utrudniając rządom mobilizację zasobów potrzebnych do złagodzenia skutków kryzysu energetycznego. Euro również spadło w stosunku do dolara, przez co import stał się droższy. Euro jest obecnie notowane na najniższym poziomie od 20 lat w stosunku do waluty amerykańskiej.

Coraz częściej zaczyna się wydawać, że przywódcy UE przecenili swoją rękę w wypowiedzeniu bezprecedensowej wojny gospodarczej i finansowej z Rosją. Oczywiście rosyjska gospodarka cierpi, ale europejskie gospodarki prawdopodobnie poniosą więcej szkód. Sroga zima może prowadzić do poważnych niepokojów społecznych. Rządy mogą upaść.

W ciągu kolejnego miesiąca lub dwóch w UE mogą zacząć pojawiać się pęknięcia. Węgry zapowiedziały, że nie poprą dalszych sankcji wobec Rosji. Hiszpania, Portugalia i Grecja sprzeciwiły się propozycji ograniczenia zużycia gazu o 15%. Jednak ostra retoryka UE od początku wojny mogła mu utrudnić wycofanie się. Do tej pory odmawiałem negocjacji z Putinem. Jednak mieszkańcy Europy mogą wkrótce zmęczyć się kosztami nałożonymi przez wojnę. Możliwe, że Zachód stanie w obliczu własnego kryzysu.

Sandipan Deep jest byłym redaktorem „Financial Express”, założycielem i redaktorem naczelnym magazynów „Open” i „Swarajya”.

Zobacz wszystkie wiadomości biznesowe, wiadomości rynkowe, najświeższe wydarzenia i najnowsze wiadomości w Live Mint. Pobierz aplikację Mint News, aby otrzymywać codzienne aktualizacje rynkowe.

mniej więcej

udział w Biuletyny miętowe

* Wpisz dostępny adres e-mail

* Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera.

Artykuł pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.