Resort obrony Tajwanu: 20 samolotów wojskowych ChRL naruszyło strefę identyfikacji obrony powietrznej

Dwadzieścia samolotów wojskowych ChRL naruszyło w sobotę tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) – poinformowało ministerstwo obrony Tajwanu, dodając, że w okolicach Cieśniny Tajwańskiej pojawiło się również 14 chińskich okrętów wojennych.

CZYTAJ: Chiny rozpoczęły manewry wojskowe wokół Tajwanu

Wśród 20 samolotów ChRL, które naruszyły tego dnia ADIZ, znalazły się cztery myśliwce Shenyang J-16, cztery myśliwce Shenyang J-11, 10 myśliwców rosyjskiej produkcji Su-30, samolot wojskowy Shaanxi Y-8 ASW, a także tankowiec powietrzny Xi’an Y-20. Linię mediany Cieśniny Tajwańskiej, niepisaną granicę kontroli morskiej wyznaczoną przez geograficzny środek cieśniny pomiędzy Tajwanem a Chińską Republiką Ludową, naruszyło 14 myśliwców.

Jak podkreślono w oświadczeniu resortu obrony, w odpowiedzi na oba naruszenia strona tajwańska wysłała swoje samoloty bojowe, by monitorowały sytuację. Włączone zostały systemy obrony przeciwrakietowej, wysłano również ostrzeżenia radiowe.

CZYTAJ: ASEAN: sytuacja wokół Tajwanu może przerodzić się w otwarty konflikt

Wcześniej w sobotę ministerstwo obrony w Tajpej przekazało, że wiele chińskich samolotów i okrętów wojennych operowało w pobliżu Tajwanu, symulując atak na jego główną wyspę; nie podano dokładnej liczby jednostek. W piątek resort informował o 68 samolotach wojskowych i 13 okrętach, które prowadziły działania wokół Cieśniny Tajwańskiej.

Chiny od czwartku prowadzą bezprecedensowe ćwiczenia wojskowe na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan. Część manewrów odbywa się zaledwie 20 km od tajwańskich wybrzeży. To reakcja na niedawną wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Tajpej, przeciwko której Pekin stanowczo protestował.

CZYTAJ: Cyberatak na stronę ministerstwa obrony Tajwanu

RL/ PAP/ opr. DySzcz

Fot. PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.