Marcin Przydacz: Rodziny poszkodowanych mogą przyjechać do Chorwacji

Chciałbym podziękować Ministerstwu Spraw Zagranicznych Chorwacji za ofertę przyjęcia rodzin osób poszkodowanych, które chciałyby tutaj przyjechać – powiedział w Zagrzebiu wiceszef MSZ Marcin Przydacz. „Chcielibyśmy, aby bliscy poszkodowanych mogli mieć z nimi kontakt” – dodał.

CZYTAJ: Minister Niedzielski w Zagrzebiu: Po wypadku polskiego autokaru 19 osób jest w stanie ciężkim

– Przyłączam się do słów ministra zdrowia Adama Niedzielskiego – wyrazy głębokiego współczucia i żalu w związku ze śmiercią obywateli polskich – powiedział wiceszef MSZ. – Jednocześnie chciałem podkreślić, że od samego początku polskie służby konsularne obecne na miejscu aktywnie działały wspólnie z chorwackimi partnerami, aby udzielić niezbędnego wsparcia Polakom, którzy zostali poszkodowani w tej katastrofie – zaznaczył Marcin Przydacz. Wskazał również, że „polski konsul udał się bezpośrednio na miejsce wypadku, był także w szpitalach, udzielając wsparcia”.

CZYTAJ: MSZ: + 385 148 99 414 to numer infolinii dla rodzin ofiar wypadku autokaru w Chorwacji

Wiceszef resortu dyplomacji przypomniał, że „została otwarta infolinia dla osób, które są zainteresowane informacją dotyczącą tego wypadku”. – Chciałem podkreślić, że w pierwszej kolejności oczywiście dotyczy to rodzin czy przyjaciół, ale najpewniej rodzin osób poszkodowanych – powiedział. Podkreślił, że „ta infolinia oczywiście działa, chcemy jak najszybciej i jak najbardziej precyzyjne informacje Polakom przekazywać”. – Musimy mieć świadomość, że w Chorwacji znajdują się dziś tysiące polskich turystów. Jeśli mamy możliwość sprawdzenia czy skontaktowania się z nimi, prośba, aby tę infolinię pozostawić przede wszystkim rodzinom poszkodowanych – zaapelował.

pic.twitter.com/M2lNBwIjsY

— Polish Embassy Zagreb (@PLinHrvatska) August 6, 2022

Marcin Przydacz podziękował chorwackim partnerom „za bardzo dobrą współpracę”. – Od samego początku pan premier Andrej Plenković, jak i ministerstwo spraw zagranicznych oraz ministerstwo zdrowia było w bieżącym kontakcie z naszym rządem, tak aby jak najszybciej móc z naszymi dyplomatami przekazywać konkretne informacje, ale także udzielać wsparcia – powiedział.

– Chciałbym też podziękować Ministerstwu Spraw Zagranicznych Chorwacji za ofertę przyjęcia rodzin osób poszkodowanych, które chciałyby tutaj przyjechać. Jeśli są rodziny poszkodowanych leżących w szpitalach w Chorwacji, które chciałyby przyjechać do Chorwacji, prośba jest o kontakt z naszą ambasadą, która następnie skontaktuje z chorwackimi gospodarzami, którzy zapewniają tutaj wsparcie w zakresie akomodacji, zakwaterowania – poinformował. – Oczywiście chcielibyśmy, aby bliscy poszkodowanych mogli mieć z nimi kontakt – dodał.

CZYTAJ: Tragiczny wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Komendant straży pożarnej: do wydobywania rannych używaliśmy nożyc hydraulicznych

12 osób zginęło, a 32 zostały ranne, 19 z nich jest w ciężkim stanie, w wyniku wypadku polskiego autokaru, do którego doszło w sobotę nad ranem na autostradzie A4 na północ od stolicy Chorwacji Zagrzebia. Wszystkie ofiary wypadku to polscy obywatele, którzy pielgrzymowali do Medjugorje.

CZYTAJ: Polscy policjanci przybyli na miejsce wypadku autokaru wiozącego pielgrzymów do Medjugorje

Do wypadku doszło ok. godz. 5.40 na autostradzie A4, w położonym na północ od Zagrzebia regionie varażdińskim, między miejscowościami Jarek Bisaszki i Podvorec. Jadący w kierunku Zagrzebia autobus zjechał z drogi i wpadł do rowu przy autostradzie – przekazała policja.

CZYTAJ: Prokuratura wszczęła śledztwo ws. wypadku polskiego autokaru w Chorwacji

RL/ PAP/ opr. DySzcz

Fot. PAP/EPA/IVAN AGNEZOVIC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.