Grodzisko Żmijowiska ma nowy ogród eksperymentalny

Na terenie Grodziska w Żmijowiskach – najmłodszego oddziału Muzeum Nadwiślańskiego – powstał nowy ogród eksperymentalny. Dotychczasowe miejsce – gdzie uprawiano między innymi warzywa znane we wczesnym średniowieczu – było już kilkakrotnie zalane przez rzekę Chodelkę. Stąd nowa lokalizacja ogrodu na wzniesieniu grodziska.

CZYTAJ: Naprawiają miejsca zniszczone przez powódź. Część Grodziska Żmijowiska dostępna dla turystów

– Został on założony na terenie przebadanym archeologicznie – mówi opiekun ogrodu Katarzyna Tajer z Muzeum Nadwiślańskiego. – Z roślin przyprawowych mamy miętę, koper, pietruszkę, będzie tez czarnuszka, a z przedstawicieli oleistych – piękny, kwitnący na biało len. Mamy też rzepę. Byliśmy sceptycznie nastawieni, bo tu jest bardzo piaszczysta gleba, duże nasłonecznienie. Jesteśmy na wzniesieniu. Ale udało się i myślę, że za rok będzie jeszcze piękniej. Mamy dużo planów jeśli chodzi o ten ogród.

Teren Grodziska w Żmijowiskach po niemal rocznej przerwie znów można zwiedzać. W sierpniu ubiegłego roku wylewająca rzeka Chodelka zniszczyła część obiektów oraz infrastruktury – między innymi wiatę edukacyjną oraz kładkę doprowadzającą turystów do grodziska. Trwa odbudowa tych elementów grodu.

ŁuG/ opr. DySzcz

Fot. archiwum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.