USA: szef BBN spotkał się z przedstawicielami Białego Domu, Senatu i Departamentu Stanu

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch ocenił, że Stany Zjednoczone dążą do rozstrzygnięć w wojnie z Rosją, które będą zgodne z dążeniami Ukrainy. Soloch spotkał się w Waszyngtonie z przedstawicielami Białego Domu, Departamentu Stanu, Senatu oraz ekspertami.

Paweł Soloch powiedział, że rozmawiał z amerykańskimi władzami między innymi na temat współpracy wojskowej Polski i USA oraz długofalowego wsparcia Ukrainy w wojnie z Rosją. – Amerykańska administracja prezentuje determinację, żeby doprowadzić do rozstrzygnięć militarnych po myśli Ukrainy – powiedział.

Szef BBN poinformował, że jego rozmowa w Białym Domu z doradcą prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jakiem Sullivanem dotyczyła wsparcia państw przekazujących Ukrainie uzbrojenie. Paweł Soloch nie wykluczył, że podczas wrześniowego szczytu ONZ w Nowym Jorku może dojść do spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Joe Bidena. – Oczywiście, że jesteśmy tym zainteresowani i nie można tego wykluczyć – powiedział szef BBN podkreślając jednocześnie, że najważniejsza w relacjach polsko-amerykańskich pozostaje koordynacja wsparcia dla Ukrainy. Paweł Soloch zwrócił uwagę, że „procentowo” Polska jest krajem, który ponosi największe obciążenia z racji wsparcia dla Ukrainy.

Paweł Soloch spotkał się też z kierownictwem komisji Senatu USA do spraw Sił Zbrojnych i Spraw Zagranicznych, demokratą Jackiem Reedem i republikaninem Jamesem Rischem. Szef BBN wziął również udział w spotkaniach z ekspertami waszyngtońskich ośrodków analitycznych.

IAR / RL / opr. AKos

Fot. pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.