Znalezienie „fajnych” meduz u wybrzeży Papui Nowej Gwinei intryguje naukowców | życie morskie

Nurek uchwycił niezwykłą meduzę u wybrzeży Papua Nowa Gwineaco wzbudziło zainteresowanie badaczy.

Film został nagrany przez Doriana Borchardsa, właściciela Scuba Ventures in Caving, w prowincji Nowa Irlandia w Papui Nowej Gwinei.

Borchard, który nurkuje w tym rejonie od ponad dwóch dekad, powiedział, że widział około trzech lub czterech meduz i był zaskoczony ich zawiłymi szczegółami i sposobem, w jaki wydawały się zdecydowanie poruszać w wodzie.

„Oni nie mają mózgów, więc nie wiem, jak to robią” – powiedział.

W poszukiwaniu odpowiedzi wysłał materiał do swojej żony w RPA, która przesłała go do aplikacji Jellyfish, projektu Dr Lisa-Ann Gershwin, ekspert od meduz z Australian Marine Stinger Advisory Services, współzałożycielem.

W jej słowach aplikacja ma „odpowiedzieć na odwieczne pytanie: o co chodzi i czy mam sikać [its sting]? „

„Kiedy to zobaczyłam, szczerze mówiąc, ledwo mogłam powstrzymać swój entuzjazm” – powiedziała. – Prawie spadłem z krzesła.

Gershwin początkowo myślał, że nagranie to druga obserwacja tajemniczej meduzy – Chirodectes maculatus Znaleziony kilkadziesiąt lat temu na Wielkiej Rafie Koralowej, ale teraz uważa, że ​​„fajne” stworzenie to nowy gatunek.

Chociaż Gershwin jest przekonana o swoich odkryciach, jej artykuł na temat taksonomii gatunków nie został jeszcze zrecenzowany.

Może to być nowy gatunek, powiedział profesor Kayleigh Bett, ekolog morski specjalizujący się w meduzach z Griffith University, ale nie sądzi, aby można było stwierdzić z całą pewnością na podstawie samego nagrania wideo.

Powiedziała, że ​​zdecydowanie nie widziała go wcześniej, ale powiedziała, że ​​​​badacz „musi trzymać zwierzę w dłoni”, aby ustalić jego gatunek.

„Byłoby wspaniale, gdybyśmy mieli próbkę i moglibyśmy opisać, jak ona wyglądała, wraz z testami genetycznymi” – powiedziała.

Profesor Jimmy Seymour, toksykolog z Uniwersytetu Jamesa Cooka, który specjalizuje się w jadowitych zwierzętach w Australii, mówi, że popiera wcześniejszą teorię Gershwina, wierząc, że meduzy są Chirodectes maculatus.

Zapisz się, aby codziennie rano otrzymywać najgorętsze wiadomości z Guardian Australia

Pomóż Gershwinowi zmienić klasyfikację Chirodectes maculatus – Meduza, którą widziano tylko raz u wybrzeży Far North Queensland, po cyklonie w 1997 roku.

Od tego czasu pozostaje tajemniczym źródłem bezkręgowców. Na pierwszy rzut oka myślałem, że nowy film może dostarczyć odpowiedzi. Poprosiłem o pomoc Peter Davey, obecnie emerytowany, ale nadal aktywny, kurator Muzeum Queensland, gdzie zachował się oryginalny model meduzy.

Para przewinęła materiał z PNG klatka po klatce i zauważyła, że ​​meduza miała inne oznaczenia, była znacznie większa – mniej więcej wielkości piłki nożnej w porównaniu do czegoś, co zmieściłoby się w dłoni – i różne inne różnice techniczne.

Ku ich uciesze ustalili, że jest to prawdopodobnie nowy gatunek meduzy, prawdopodobnie należący do tego samego rodzaju, co widziany w 1997 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.