Górska fantazja – zapowiedź 6. etapu Tour de Pologne 2022

Jeśli zawsze fantazjowaliście o tym, by klasyfikacja generalna Tour de Pologne  decydowała się w górach, tegoroczna edycja imprezy spełni to marzenie. W pewnym sensie. O tym, kto zostanie triumfatorem największego z wyścigów kolarskich rozgrywanych na krajowych szosach już w czwartek rozstrzygnie etap jazdy indywidualnej na czas z metą na Wierchu Rusińskim.

Rywalizacja na podhalańskich podjazdach i odcinki jazdy indywidualnej na czas nadawały ton wielu edycjom Tour de Pologne. Ta tegoroczna, silnie skoncentrowana na południowym wschodzie kraju, w ramach przedostatniego etapu proponuje nietypowy mariaż doskonale znanego miejsca akcji ze wspomnianym typem rywalizacji.

W ramach 6. etapu uczestnicy wyścigu zmierzą się z 11,8-kilometrową jazdą indywidualną na czas, która prowadzi z Nowego Targu (Gronków) do Stacji Narciarskiej Rusiński (Wierch Rusiński). Licząca blisko 12 kilometrów trasa przez zdecydowaną większość dystansu wiedzie pod górę, choć nazwanie jej górską czasówką byłoby pewnego rodzaju nadużyciem, kiedy średnie nachylenie wynosi zaledwie 3,2%.

Nie jest oczywiście tak, że wspinaczka na Wierch Rusiński nie ma swoich momentów: gradient wzrasta wraz z kolejnymi pokonywanymi kilometrami, w krytycznym momencie sięgając 10,3% (9. kilometr), a suma przewyższeń wynosi 337 metrów. Swoją rolę może również odegrać przebieg prowadzącej tam trasy, która jak wiele dróg łączących ze światem stacje narciarskie pozbawiona jest finezyjnych serpentyn. Działa to na korzyść kolarzy specjalizujących się w jeździe indywidualnej na czas, a dodatkowo zdemotywuje każdego, kto w czwartek obudzi się ze złą nogą.

Oto, co na temat 6. etapu 79. edycji Tour de Pologne napisaliśmy przed rozpoczęciem wyścigu:

Etap 6 (ITT), 4 sierpnia: Nowy Targ > Stacja Narciarska Rusiński (11,8 km)

Przedostatni etap będzie naprawdę widowiskowy. Indywidualna jazda na czas z Nowego Targu do STACJA NARCIARSKA RUSIŃSKI. Trasa krótka, lecz wymagająca. Będzie w większości prowadzić pod górę. Ten etap będzie mieć istotny wpływ na końcową klasyfikację.

Pogoda

Podhale przywita w czwartek kolarzy bezchmurnym niebem i przyjemną temperaturą, która nie powinna przekroczyć 26 stopni Celsjusza. W połączeniu z bardzo lekkim bocznym wiatrem powinno to sprawić, że warunki będą tego dnia równe dla wszystkich uczestników rywalizacji.

Faworyci

Z kolarzy zajmujących czołowe miejsca w klasyfikacji generalnej 79. edycji Tour de Pologne, bardzo wielu powinno być dziś w stanie walczyć nie tylko o poprawę swojej pozycji, ale również cenny etapowy triumf.

Na pierwszy plan wysuwają się nazwiska Matteo Sobrero (BikeExchange-Jayco) i Ethana Haytera (INEOS Grenadiers). 25-letni Włoch jest doskonałym specjalistą w starciach z tykającym zegarem, a w końcówce etapu do Przemyśla dowiódł, że znajduje się obecnie w wybornej formie. 23-Brytyjczyk kojarzony jest przede wszystkim jako puncheur brylujący na wymagających dynamiki końcówkach, ale w tym roku został mistrzem swojego kraju w jeździe indywidualnej na czas, a wytyczona przez organizatorów Tour de Pologne trasa powinna pozwolić mu wykorzystać szeroki wachlarz swoich umiejętności.

Spośród zawodników najlepszej dziesiątki, na bardzo dobry występ stać również Sergio Higuitę (Bora-hansgrohe), Pello Bilbao (Bahrain Victorious), Diego Ulissiego (UAE Team Emirates) i Richarda Carapaza (INEOS Grenadiers), choć wynik pierwszego z wymienionych uzależniony będzie od samopoczucia po wtorkowej kraksie.

Za sprawą satysfakcjonującego występu na trasie czwartkowego etapu, na znaczący awans w klasyfikacji generalnej liczyć mogą Ben Tulett (INEOS Grenadiers), Samuele Battistella (Astana Qazaqstan) i Mauri Vandevenant (Quick-Step Alpha Vinyl), a o etapowy sukces z nieco dalszych miejsc prawdopodobnie powalczą Remi Cavagna (Quick-Step Alpha Vinyl), Giovanni Aleotti (Bora-hansgrohe), Thymen Arensman (Team DSM), Bruno Armirail (Groupama-FDJ), Alessandro De Marchi (Israel-Premier Tech), Josef Cerny (Quick-Step Alpha Vinyl), Nikias Arndt (Team DSM) i Jonathan Milan (Bahrain-Victorious).

 

Tour de Pologne 2022

Zapowiedź całego wyścigu >>> TUTAJ
Oficjalna lista startowa >>> TUTAJ
Plan transmisji telewizyjnych >>> TUTAJ

The post Górska fantazja – zapowiedź 6. etapu Tour de Pologne 2022 first appeared on Kolarstwo szosowe – Tour de France, Tour de Pologne – Wiadomości sportowe – naszosie.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.