USA zbudują silosy zbożowe na granicy polsko-ukraińskiej

POWELL, Ohio – 14 czerwca 2022 r. Prezydent Joe Biden ogłosił USA zbudują tymczasowe silosy zbożowe na granicy polsko-ukraińskiej Wraz z wojną na Ukrainie spadł eksport zboża i innych produktów spożywczych, ponieważ Rosja zniszczyła infrastrukturę rolną Ukrainy. Przed wojną pojemność magazynów zbożowych na Ukrainie została zmniejszona 15 mln do 60 mln ton Po zniszczeniu lub zajęciu silosów przez siły rosyjskie. Ponadto, ze względu na rosyjską blokadę Morza Czarnego, ilość zboża, którą wysyła Ukraina jest mniejsza niż przed wojną. Ze względu na zmniejszoną podaż zbóż na świecie ceny zbóż wzrosły. Biden ma nadzieję, że pomoże rozwiązać problem rosnących cen żywności i globalnych niedoborów, przenosząc część zboża z Ukrainy koleją do pojemników na ziarno przez granicę.

Niepewna żywność

Ogólnie rzecz biorąc, według Euronews 400 milionów ludzi na całym świecie polega na produktach żywnościowych Ukrainy. Podczas gdy wojna na Ukrainie wpływa na światowy handel, ceny pszenicy i zbóż znacznie wzrosły w krajach importujących zboże. Według The Guardian, jako piąty co do wielkości eksporter pszenicy na świecie, eksport pszenicy z Ukrainy zazwyczaj trafia do Afryki i na Bliski Wschód. Jednak według Euronews w niektórych z tych krajów cena pszenicy wzrosła o ponad 750%, co utrudnia niektórym żyjącym w ubóstwie zakup potrzebnej żywności.

Od początku wojny Ukraina była w stanie eksportować tylko od 1,5 do 2 mln ton pszenicy miesięcznie. Prezydent Unia Afrykańska, Mackie Salostrzegł, że zakaz eksportu zboża z Ukrainy będzie katastrofalny dla obecnych niedoborów żywności i rosnących cen. Według ONZ, według Euronews, 181 milionów ludzi w 41 krajach stanie w obliczu kryzysu głodowego lub głodu.

Morze Czarne

Według Euronews, wcześniej Ukraina eksportowała 90% swojej pszenicy i innych zbóż drogą morską, co czyni Morze Czarne ważnym dla transportu eksportu. Są Trwają negocjacje między ONZ a Rosjąoraz oddzielne negocjacje z Rosją i Turcją w celu otwarcia Morza Czarnego dla handlu, co umożliwi Ukrainie przenoszenie zboża do innych krajów. Jednak od lipca Rosja nadal utrzymuje blokadę na Morzu Czarnym, a Stany Zjednoczone zapowiedziały, że nie wyślą okrętów wojennych w celu przełamania blokady.

Silosy zbożowe

Ponieważ blokada Morza Czarnego trwała do lipca, potrzebne jest inne rozwiązanie, aby wywieźć ziarno z Ukrainy. The Guardian donosi, że USA zobowiązały się do budowy tymczasowych silosów zbożowych wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej. Wraz z początkiem sezonu żniwnego w lipcu Stany Zjednoczone planowały wysyłkę zboża do Polski koleją. Ponieważ Ukraina ma szersze linie kolejowe niż inne kraje europejskie, zboże musi być transportowane do różnych pociągów, co wymaga silosów przed transferem. Kanałami transportowano mniejsze ilości zboża niż przez Morze Czarne. Ponadto polski minister rolnictwa Henryk Kowalczyk powiedział, że może to potrwać Trzy do czterech miesięcy Po żniwach letnich wszystkie silosy zbożowe muszą być skompletowane.

Ponieważ rozmowy trwają w celu ponownego otwarcia handlu przez Morze Czarne, ONZ i inne organizacje przewidują globalny kryzys żywnościowy. Jako rozwiązanie doraźne i tymczasowe, silosy zbożowe mogłyby umożliwić Ukrainie eksportowanie niektórych produktów spożywczych na cały świat.

– Abigail TurnerZdjęcie: Flickr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.