Upały zmuszają Francję do ograniczenia produkcji energii z atomu

Electricite de France (EDF) planuje cięcia wytwarzania energii z atomu. Powodem są upały, które podnoszą temperaturę rzek.

EDF, francuskie przedsiębiorstwo zajmujące się dostarczaniem energii elektrycznej poinformowało, że elektrownie na rzekach Rodan i Garonne prawdopodobnie będą produkować mniej energii elektrycznej w nadchodzących dniach. Utrzymają minimalny poziom mocy, aby zachować stabilność sieci. Fala upałów podnosi temperaturę rzek, ograniczając zdolności przerobowe zakładu.

Francuzi podkreślają, że ograniczenia te powodują ryzyko dalszego wzrostu cen energii, które we Francji i Niemczech są już bliskie rekordowych poziomów.

Temperatury w Paryżu osiągnęły dzisiaj 36 stopni Celsjusza. Według prognozy Maxar Technologies, upały mają się utrzymywać we Francji i Niemczech przez następne pięć dni. Zgodnie z francuskimi przepisami EDF musi zmniejszyć lub wstrzymać produkcję energii, gdy temperatura w rzekach osiągnie daną temperaturę.

Woda jest używana do chłodzenia elektrowni a restrykcje mają dać pewność, że nie zaszkodzi ona środowisku po ponownym wprowadzeniu do cieków wodnych.

Bloomberg/Jędrzej Stachura

Coraz trudniej budować atom. Czy wnioski z USA zniechęcą nowego ministra?

Artykuł Upały zmuszają Francję do ograniczenia produkcji energii z atomu pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.