Minister Maląg: w Polsce pracuje ponad 370 tys. uchodźców z Ukrainy

– Aktualnie pracuje ponad 370 tys. Ukraińców, którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny w Ukrainie i po wprowadzeniu uproszczonych procedur podejmowania pracy – powiedziała we wtorek szefowa MRiPS.

Marlenę Maląg w programie rozgłośni katolickich „Siódma 9” zapytano o najnowsze dane o bezrobociu w Polsce. Przypomniała, że jest ono znacznie niższe niż przed rokiem. Według GUS stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 4,9 proc. i jest to najniższy wynik od 32 lat.

– Jakbyśmy porównywali rok do roku, to liczba osób bezrobotnych spadła o 170 tys. Aktualnie zarejestrowanych osób bezrobotnych jest około 820 tys. – powiedziała.

Odniosła się również do poniedziałkowych danych Eurostatu o bezrobociu w państwach Unii Europejskiej. Wyjaśniła, że podobnie jak w maju br. w czerwcu br. stopa bezrobocia według metodologii Eurostatu wyniosła 2,7 proc. W związku z tym po raz kolejny Polska znalazła się na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem bezrobocia. Lepszy wynik zanotowały tylko Czechy – 2,4 proc.

Przekazała również, że poprawiła się sytuacja w grupie młodych ludzi poniżej 25 lat. W czerwcu br. stopa bezrobocia wyniosła wśród nich 8,6 proc. wobec 12,9 proc. w czerwcu ubiegłego roku. – Jeżeli patrzymy na rynek pracy, to jest to typowo rynek pracownika – oceniła.

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej zaznaczyła, że należy jednak rynek pracy cały czas monitorować.

– Warto jeszcze wspomnieć o tym, że uzupełnieniem dla naszego rynku pracy są obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny na Ukrainie. Aktualnie pracuje ponad 370 tys. z nich od czasu, kiedy na uproszczonych procedurach mogą podejmować pracę w Polsce – zaznaczyła Maląg. (PAP)

 

Artykuł Minister Maląg: w Polsce pracuje ponad 370 tys. uchodźców z Ukrainy pochodzi z serwisu PCH24.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.