Lublin: pielgrzymi przejdą ulicami miasta. Mogą wystąpić utrudnienia w ruchu

Z Lublina wyruszy 44. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W tym roku, po pandemii, odbędzie się w tradycyjnej formie. W pielgrzymce weźmie udział około 2 tysięcy osób.

O godzinie 8.30 rozpocznie się msza święta w lubelskiej archikatedrze. Pielgrzymi wyruszą, po nabożeństwie, o godzinie 10.00 z placu katedralnego.

Następnie pątnicy przejdą na plac Łokietka, dalej – deptakiem na plac Litewski, ul. Krakowskie Przedmieście, a następnie Al. Racławickimi, al. Kraśnicką do Konopnicy. Kolumna pieszych będzie iść jednym pasem ruchu. Na trasie przejścia pielgrzymów mogą występować utrudniania w ruchu.

CZYTAJ: Ks. Mirosław Ładniak: Pielgrzymując modlimy się w intencjach ważnych dla całego świata, m.in. o pokój dla Ukrainy

Pątnicy będą szli w dwóch kolumnach różnymi trasami. Kolumny spotkają się na Świętym Krzyżu, skąd już tradycyjnie do Częstochowy wszyscy będą pielgrzymować razem. Pielgrzymka potrwa 12 dni. Pątnicy mają do przejścia około 320 kilometrów. W drodze będzie im towarzyszyć hasło „Drogowskazy wiary”.

– Hasło Pielgrzymki nawiązuje do trudnych czasów, w których przyszło nam żyć – mówił w Polskim Radiu Lublin dyrektor lubelskiej Pielgrzymki ksiądz Mirosław Ładniak. – Kiedy żyjemy w takim bardzo niebezpiecznym czasie – z jednej strony pandemia, z drugiej strony mamy wojnę, która jest za naszą wschodnią granicą – coraz bardziej patrzymy z niepokojem w przyszłość, gdy chodzi o jesień: co będzie z energetyką? Nie ukrywajmy – to wpływa bardzo mocno również na nasze codzienne zachowania. Bardzo łatwo można w tym wszystkim zagubić siebie, dlatego w tym roku chciałem zaproponować naszym pątnikom odkrywanie pewnych świateł, które mają pamagać w codzienności, by nie zgubić tych fundamentalnych wartości.

Podczas codziennych konferencji będą rozważane postaci Polskich świętych i błogosławionych, których przykład może być dla nas istotnym w tym trudnym czasie – dodaje ksiądz Ładniak. To święty Andrzej Bobola – Patron na Trudne Czasy a także błogosławieni kardynał Stefan Wyszyński i ksiądz Jerzy Popiełuszko oraz patron polskich harcerzy ksiądz Stefan Wincenty Frelichowski.

Lubelscy pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 14 sierpnia.

ZAlew / opr. AKos

Fot. archiwum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.