Francja: Korozja paraliżuje pracę reaktorów atomowych

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Francja musiała zatrzymać pracę 12 reaktorów jądrowych na skutek wykrycia korozji w orurowaniu. Kilka innych jest unieruchomionych z uwagi na przegląd techniczny lub wymianę paliwa.

 

Problem dotknął systemów hydraulicznych, które zaczynają działać dopiero w razie ciężkich awarii prowadzących do utraty wody. Mają one zrekompensować uciekającą wodę tak, by nie dopuścić do odsłonięcia rdzenia reaktora.

Problemy techniczne w francuskich elektrowniach atomowych sprawiły, że produkcja energii znacząco spadła. Jeszcze w zeszłym roku Francja była w stanie eksportować momentami nawet 14 GW energii.

Tymczasem w ostatnich dwóch miesiącach eksport energii był rzadkością, a gdy już miał miejsce to na niewielką skalę, z mocą rzędu 100-150 MW. Zamiast eksportować, Francja importuje i to momentami nawet 9 GW. 

Obecnie Francja posiada 56 reaktorów jądrowych. Udział atomu w produkcji elektrycznej w ostatnich latach praktycznie nie spadał poniżej 60 proc. a często przewyższał 70 proc. Teraz rzadko kiedy przekraczane jest 70 proc., a zdarzają się też spadki nawet do 50 proc. 

Francja: Będą mandaty za nieoszczędzanie energii

Francuskie Ministerstwo Transformacji Energetycznej wyda rozporządzenie nakazujące sklepom oszczędzania energii.

Ceny energii rosną

Wszystko to wraz z wzrostem cen gazu powoduje, że energia elektryczna na zachodzie Europy osiąga rekordowe ceny. 

Na początku czerwca 2021 r. wynosiły one ok. 60 euro za MWh (megawatogodzina). W czerwcu tego roku było to już 225 euro, a w ostatnich tygodniach lipca normą była już cena 600 euro. Padł również rekord wszech czasów, który wyniósł nieco ponad 800 euro. 

Podobnie wyglądała sytuacja w północnych Włoszech, mocno powiązanych energetycznie z Francją. Tam normalna cena wynosiła 500 euro, a rekord przekroczył 700 euro. 

Firma EDF zarządzająca francuskimi elektrowniami atomowymi od lat ma problemy finansowe. Już w zeszłym roku jej dług wynosił wiele miliardów euro. W pierwszym półroczu tego roku koncern osiągnął 66 mld euro przychodu, czyli o dwie trzecie więcej niż rok temu. 

Jednocześnie EDF ogłosił jednak rekordową stratę wynoszącą 5,3 mld euro. W związku z problemami finansowymi rząd francuski podjął decyzję o znacjonalizowaniu firmy i odkupieniu od inwestorów i załogi ponad 16 proc. akcji. 

Belgia przedłuży funkcjonowanie elektrowni atomowych

Belgijskie władze federalne postanowiły przedłużyć działanie dwóch jądrowych bloków energetycznych, które miały zostać wyłączone w połowie obecnej dekady.

Francja stawia na atom

W grudniu zeszłego roku prezydent Emmanuel Macron ogłosił, że Francja nadal będzie inwestować w energię atomową, ponieważ jest to jedyna możliwość produkcji energii w sposób suwerenny. Program o nazwie „Francja 2030” zakłada zainwestowanie do 2030 r. miliarda euro w małe reaktory modułowe (SMR). 

Na początku 2021 r. francuski Urząd Bezpieczeństwa Nuklearnego (ASN) zezwolił firmie EDF, która zarządza wszystkimi reaktorami na 10-letnie przedłużenie działania wszystkich reaktorów o mocy 900 MW, pod warunkiem stopniowego wprowadzania odpowiednich modyfikacji. 

W zeszłorocznym badaniu opinii publicznej, przeprowadzonym na zlecenie firmy EDF 43 proc. Francuzów stwierdziło, że atom jest energią przyszłości, natomiast 30 proc. wyraziło opinię przeciwną. Jednocześnie 49 proc. badanych powiedziało, że obawia się zagrożenia, jakie może spowodować działalność elektrowni jądrowych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.