W52 / FC Porto ostatecznie zawieszone przez UCI

Zakończyła się saga dotycząca portugalskiej drużyny W52 / FC Porto. W kwietniu policja dokonała nalotu na kolarzy i osoby związane z tym zespołem, w wyniku którego ukrócono trwający od lat dopingowy proceder.

Więcej o samej akcji służb można było przeczytać w naszym serwisie, warto zatem teraz skupić się na następstwach tej akcji. Międzynarodowa Unia Kolarska ostatecznie zawiesiła licencję portugalskiego zespołu, co w praktyce oznacza koniec działalności tej niezwykle utytułowanej na lokalnym rynku formacji. Starczy powiedzieć, że np. Volta a Portugal, około 10-12-dniowy wyścig kategorii 2.1 był wygrywany przez ten zespół rokrocznie nieprzerwanie od 2012 roku!

UCI suspends W52's license. Last time (original) Grandisima winner came outside W52 was in 2012. Volta a Portugal 4/8-15/8. #VoltaPortugal https://t.co/DLaeT7tXUN

— ammattipyöräily (@ammattipyoraily) July 27, 2022

W zawieszonej drużynie ścigali się m.in. João Rodrigues, dość sensacyjny zwycięzca klasyfikacji generalnej Volta ao Algarve em Bicicleta czy doskonale znany polskiej publiczności za sprawą jazdy w CCC Team Amaro Antunes.

I na koniec, jako ciekawostkę, wrzucę wykres od niezawodnej strony Cycling Graphs, która analizuje moce na podjazdach w wykonaniu całej światowej czołówki. W zeszłym roku opublikowano zestawienie „Tour de France kontra Portugalczycy”, gdzie górą byli ci drudzy, słynący z dopingu, acz dotychczas niekoniecznie łapani na tak dużą skalę kolarze z Półwyspu Iberyjskiego.

The post W52 / FC Porto ostatecznie zawieszone przez UCI first appeared on Kolarstwo szosowe – Tour de France, Tour de Pologne – Wiadomości sportowe – naszosie.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.