Tajwan: 21 chińskich samolotów naruszyło strefę identyfikacji obrony powietrznej

We wtorek, w dniu przylotu do Tajpej szefowej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi, 21 chińskich samolotów wojskowych, w tym 18 myśliwców, naruszyło strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) – poinformował tajwański resort obrony.

CZYTAJ: Nancy Pelosi o wizycie na Tajwanie

Tuż przed wylądowaniem samolotu Pelosi w Tajpej, chińska telewizja państwowa CGTN poinformowała, że myśliwce sił powietrznych ChRL Su-35 przelatują nad Cieśniną Tajwańską, jednak ministerstwo obrony Tajwanu zdementowało tę informację i zapewniło, że armia ma pełną kontrolę nad tym co dzieje się w pobliżu wyspy i „zareaguje właściwym rozlokowaniem sił na groźby wroga”.

Wśród 21 samolotów ChRL, które naruszyły tego dnia od południowego zachodu ADIZ, znalazło się 10 myśliwców Shenyang J-16, 8 Shenyang J-11, 1 samolot wczesnego ostrzegania Shaanxi KJ-500, 1 samolot Shaanxi Y-8, oraz 1 Shaanxi Y-9.

CZYTAJ:MSZ Chin potępia wizytę Pelosi na Tajwanie. Armia zapowiada ćwiczenia z ostrą amunicją wokół wyspy

Jak podkreślono w oświadczeniu resortu obrony, w odpowiedzi na te naruszenia strona tajwańska wysłała własne samoloty bojowe, by monitorowały sytuację. Włączone zostały systemy obrony przeciwrakietowej, wysłano również ostrzeżenia radiowe.

CZYTAJ: Szefowa Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi przybyła na Tajwan

Nie było to najpoważniejsze w historii naruszenie strefy. Rekord miał miejsce w październiku 2021 roku, kiedy to w strefie ADIZ znalazło się 56 samolotów wojskowych ChRL. Według ekspertów rekordowe wtargnięcie związane było z obchodzoną w Pekinie w tamtym czasie 72. rocznicą powstania Chińskiej Republiki Ludowej.

PAP / RL / opr. AKos

Fot. Mil.ru, CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.