Minister Rau: rosyjskie zbrodnie wojenne w Ukrainie nie mogą być zapomniane

Zbrodnie wojenne popełnione przez rosyjskie wojska w Ukrainie nie mogą być zapomniane, a odpowiedzialni za nie powinni zostać postawieni przed wymiarem sprawiedliwości – powiedział we wtorek (02.08) w Kijowie szef polskiego MSZ, przewodniczący OBWE Zbigniew Rau.

W programie wizyty ministra na Ukrainie były odwiedziny zniszczonej przez wojska rosyjskie Buczy oraz rozmowy z najwyższymi władzami tego kraju z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim na czele.

CZYTAJ: Minister Rau w Kijowie: Jesteśmy świadkami niezwykłego rozwoju stosunków między Polską i Ukrainą

Na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą szef polskiej dyplomacji podkreślił, że chciałby przekazać „jedno, bardzo proste przesłanie”. – Jesteśmy zjednoczeni w solidarności i nieustannym wsparciu dla całego narodu Ukrainy – powiedział Rau.

Wskazywał, że Federacja Rosyjska wypowiedziała Ukrainie niesprowokowaną, niesprawiedliwą i okrutną wojnę. – Przed chwilą odwiedziłem Buczę i byłem świadkiem skutków bezsensownego okrucieństwa, którego nie da się opisać (…). To, co zobaczyliśmy i usłyszeliśmy w Buczy nazwałbym cichym wołaniem zduszonego człowieczeństwa – oświadczył minister.

Jego zdaniem nazwy takich miast jak Bucza, Irpień, Hostomel, Borodzianka zapiszą się w historii jako miejsca zbrodni wojennych.

CZYTAJ: Ukraina: rozpoczęła się obowiązkowa ewakuacja ludności z obwodu donieckiego

– Zbrodnie wojenne popełnione przez rosyjskie wojska w Ukrainie nie mogą być zapomniane, a ci którzy odpowiadają za to, powinni być postawieni przed wymiarem sprawiedliwości. Społeczność międzynarodowa ma zobowiązanie, aby dołożyć wszelkich starań na rzecz pociągnięcia do odpowiedzialności każdego winnego tych straszliwych zbrodni – mówił Rau.

– Chciałbym skorzystać z tej okazji, aby wezwać jeszcze raz Federację Rosyjską do natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań wojennych i wycofania się całkowicie z terytorium Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową – mówił minister.

Dodał, że zatrzymanie wszystkich działań zbrojnych stanowi podstawę przyszłych negocjacji. – Przemoc musi natychmiast zakończyć się – zaapelował przewodniczący OBWE.

W trakcie wizyty w Kijowie, min. @RauZbigniew i @HelgaSchmid_SG spotkali się z min. SZ @DmytroKuleba.

Min. Rau podkreślił możliwość dalszego zaangażowania #OBWE na ???? oraz wyraził poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w obliczu ???? agresji.#OSCE2022POL pic.twitter.com/C3IVGnXd0w

— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP ???? (@MSZ_RP) August 2, 2022

Zbigniew Rau, który przyjechał do Kijowa z sekretarz generalną OBWE Helgą Schmid zapewnił, że Ukraina może liczyć na wsparcie tej organizacji bez względu na okoliczności. Zapowiedział także program wsparcia OBWE dla Ukrainy.

– Opiera się on na zaufanym partnerstwie oraz bezcennym doświadczeniu i wiedzy, które zdobyliśmy w ciągu ostatnich 28 lat, w szczególności dzięki naszej obecności w terenie, i przewiduje realizację około 25 projektów, kosztem około 30 milionów euro – wyjaśnił.

Dmytro Kułeba zapowiedział ze swej strony, że władze w Kijowie wykorzystają wszystkie możliwości, oferowane przez OBWE, by pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za popełnione zbrodnie.

– Będziemy badać i wykorzystywać wszystkie możliwości OBWE, by pociągnąć Rosję do odpowiedzialności – powiedział szef ukraińskiej dyplomacji. Wyraził satysfakcję z dokumentowania przez OBWE rosyjskich zbrodni wojennych na terenie Ukrainy.

CZYTAJ: Za atak odpowiadają wojska rosyjskie. Amerykański Instytut Studiów nad Wojną o wybuchu w obozie w Ołeniwce

Kułeba wyraził wdzięczność Polsce za współpracę w dziedzinach bezpieczeństwa i pomocy humanitarnej.

Na wspólnej konferencji prasowej minister Rau także odniósł się do relacji polsko-ukraińskich i oświadczył, że Polska jest solidarna z Ukrainą.

– Jako minister spraw zagranicznych RP chciałbym podkreślić, że mój kraj solidaryzuje się z Ukrainą. Będę miał okazję złożyć wyrazy szacunku prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu i premierowi Denysowi Szmyhalowi za ich odwagę i wytrwałość – powiedział.

– W tych niezwykle dramatycznych i trudnych okolicznościach jesteśmy świadkami niezwykłego i dynamicznego rozwoju stosunków dwustronnych między Polską a Ukrainą – dodał Rau.

Minister zwrócił uwagę, że solidarność i współpraca pomiędzy Polakami i Ukraińcami rozwijała się przez ostatnie 30 lat, jednak szczególnego charakteru nabrała w ostatnich, wojennych miesiącach.

– Polska jest przyjacielem Ukrainy. Będziemy nadal rozwijać nasze silne stosunki dwustronne. Jestem przekonany, że Polska i Ukraina mają wspólną przyszłość w zjednoczonej Europie” – oświadczył w Kijowie szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.

RL/ PAP/ opr. DySzcz

Fot. Sebastian Indra/ MZS/ Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.